Zjawisko odwrotnej tęczy obserwowane w Sosnowcu

Zjawisko optyczne znane jako odwrócona tęcza, jest wydarzeniem dość rzadko spotykanym. Właśnie takie zjawisko mieli szansę doświadczyć mieszkańcy Sosnowca niecałe kilka dni temu. Charakterystyczne dla tej odmiany tęczy jest jej łukowate ukształtowanie z końcami skierowanymi w górę, a nie jak to jest w przypadku klasycznej tęczy – ku dołowi. Co więcej, kolejność barw w odwrotnej tęczy jest inna niż w jej tradycyjnym odpowiedniku.

Określone mianem łuku okołozenitalnego, to niespotykane zjawisko optyczne przypomina tęczę obróconą do góry nogami. Pojawia się ono sporadycznie na niebie i tylko pod specyficznymi warunkami. Kiedy słońce załamuje się w kryształkach lodu zawieszonych wysoko w chmurach pierzastych lub warstwowo-pierzastych, pojawia się odwrócona tęcza. W przeciwieństwie do niej, klasyczna tęcza występuje dość regularnie, zazwyczaj po opadach deszczu, ponieważ jej tworzenie wiąże się ze światłem rozszczepianym na kroplach wody.

Łuk okołozenitalny jest częścią rodziny zjawisk optycznych zwaną halo, które są efektem rozpraszania światła na kryształkach lodu. To niezwykłe zjawisko nie tylko cieszy oko swoją urodą, ale również przekazuje istotne informacje meteorologiczne. Występowanie odwrotnej tęczy na niebie często sygnalizuje zmianę pogody. Jest to możliwe ponieważ łuk okołozenitalny pojawia się w chmurach piętra wysokiego – cirrusach, które są znane jako przewodnicy zmian pogodowych. Nadejście chłodnego powietrza z północy lub północnego zachodu sprawia, że te chmury wolno przemieszczają się ze wschodu na zachód.

Wnioskując, odwrócona tęcza jest równocześnie zjawiskiem optycznym i meteorologicznym. Powstaje ona na skutek rozszczepienia światła słonecznego przechodzącego przez cząsteczki lodu znajdujące się w atmosferze. Efektem tego procesu jest transformacja białego światła w barwne widmo. Odwrócona tęcza różni się od swojej standardowej wersji również poprzez inny układ barw – na górze łuku umieszczony jest fiolet, który następnie przechodzi w kolor niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony.