Kto pochodzi z Sosnowca? Co upamiętnia obelisk? Dlaczego Sosnowiec ma aż 19 dzielnic? To i więcej ciekawostek w poniższym artykule.
- Nazwa miasta pochodzi o licznych borów sosnowych, które otaczały miejscowość w XIX wieku. Początkowo wieś nazywała się Sosnowice. Gdy jednak zyskała status miasta miejscowość stała się Sosnowcem.
- Sosnowiec składa się aż z 19 dzielnic. Jest ich aż tak dużo, ponieważ przez lata miasto rozrastało się wchłaniające kolejne wsie.
- Sosnowiec leży na terenie województwa śląskiego, ale jest jednym z ważniejszych ośrodków Zagłębia Dąbrowskiego. W tym niewielkim regionie znajduje się także Będzin, Ożarów, Myszków i Olkusz.
- W Sosnowcu znajduje się wiele. Najsłynniejsze to:
- Cerkiew Prawosławna św. Wiery, Nadziei, Luby i ich Matki Zofii w Sosnowcu z czteropiętrową dzwonnicą, w której znajduje się 8 dzwonów. Świątynia powstała w 1889 r.
- Pałac Schoena – barokowy pałac z 1885 r.
- Pałac Dietla z piękną salą balową
- Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP z 1899 r.
- Najsłynniejszą sławą pochodzącą z Sosnowca jest Jan Kiepura. Dom śpiewaka jest obecnie atrakcją turystyczną. Jednak to nie jedyna sosnowiecka gwiazda. Pochodzą stąd też:
- Krzysztof Materna – satyryk
- Władysław Szpilman – pianista
- Jacek Cygan – autor tekstów piosenek
- Pola Negri – aktorka
- Wojceich Modest Amaro – restaurator
- Łukasz Simlat – aktor
- Wojciech Białas – literaturoznawca
- Jan Ciszewski – dziennikarz i komentator sportowy
- Błażej Krzysztanowicz – siatkarz
- Rafał Sznajder – szermierz
- W Sosnowcu znajduje się egzotarium – obiekt w którym możemy obejrzeć egzotyczne rośliny i zwierzęta. Pochodzą one z różnych rejonów świata – obu Ameryk, basenu Morza Śródziemnego oraz terenów pustynnych. To jeden z czterech takich obiektów w Polsce.
- Pod Sosnowcem istniała nietypowa granica – tzw. Trójstyk. To miejsce, w którym stykają się ze sobą granice trzech państw. W 1846-1915 r. stykały się tutaj granice Prus, Austrii i Rosji. To tzw. Trójkąt Cesarzy. Dawną granicę upamiętnia dzisiaj obelisk.