Niewątpliwie, zawód policjanta wymaga nie tylko znacznej wiedzy, ale także utrzymania dobrej kondycji fizycznej. Jest to kwestia o kluczowym znaczeniu szczególnie dla tych funkcjonariuszy, którzy na co dzień prowadzą interwencje i często muszą stawić czoła agresywnym jednostkom. W związku z tym, specjalnie przeszkoleni instruktorzy policyjni organizują treningi, umożliwiające funkcjonariuszom ulepszanie swoich kompetencji w zakresie taktyki i technik interwencji.
Sprawność strzelecka, znajomość technik interwencji, umiejętne stosowanie prawa oraz doskonała kondycja fizyczna – to właśnie od takich czynników zależy skuteczność pracy w policji. Skuteczność tej instytucji jest równie dobra, jak sprawność tych, którzy w niej pracują. Aby zapewnić najwyższy poziom efektywności działań, funkcjonariusze policji z Pszczyny regularnie uczestniczą w szkoleniach sportowych, podczas których doskonalą swoje umiejętności w zakresie samoobrony, korzystania ze środków przymusu bezpośredniego i broni służbowej. Podczas treningów ćwiczą techniki obezwładniania, obrony leżącej, obrony przed atakiem z użyciem niebezpiecznego przedmiotu oraz techniki wyprowadzania ciosów i kopnięć i ich blokowania. Wszyscy uczestnicy szkolenia to policjanci z wydziału prewencji, którzy na co dzień są na pierwszej linii działań interwencyjnych i często muszą radzić sobie z agresją. Dzięki takiemu treningowi mają okazję doskonalić swoje umiejętności w praktyce, trenując z tymi, z którymi na co dzień współpracują.
Zajęcia odbywają się pod surowym nadzorem doświadczonego instruktora policyjnego – asp. sztab. Sebastiana Piątyszka. Ten wysoko wykwalifikowany oficer chętnie dzieli się swoimi umiejętnościami z innymi funkcjonariuszami. Tym razem szkolenie skupiało się na technikach obrony przed napastnikiem próbującym duszenia, szarpania za odzież czy ręce. Po zakończeniu zajęć dokonano analizy wyników szkolenia oraz omówiono przypadki praktycznego zastosowania nabytych umiejętności podczas codziennych działań interwencyjnych.