Akcja "Bezpieczny Pieszy" w Sosnowcu – 195 wykroczeń zarejestrowanych w ciągu jednego dnia

Siły policyjne Sosnowca przeprowadziły akcję pod nazwą „Bezpieczny Pieszy”, w trakcie której odnotowano aż 195 przewinień. W tym dniu, wsparcia funkcjonariuszom sosnowieckim udzielili policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Komenda Miejska Policji w Sosnowcu poinformowała o tej akcji na początku miesiąca, dokładnie 7 marca. W trakcie działań wykorzystano specjalistyczne narzędzie, jakim jest Ruchome Stanowisko Dowodzenia.

Policja na co dzień troszczy się o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza tych najbardziej narażonych na ryzyko, czyli pieszych. Konsekwencje zderzenia z samochodem mogą dla nich być tragiczne. W ramach tej akcji, policjanci skupili swoją uwagę na miejscach często bywających świadkami niebezpiecznych incydentów i potrąceń.

W akcji uczestniczyli również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Używając specjalistycznego pojazdu, dokonywali rejestracji wykroczeń na drogach o dużym natężeniu ruchu pieszych i rowerzystów. W trakcie tej akcji, za pomocą Ruchomego Stanowiska Dowodzenia, zarejestrowano łącznie 195 naruszeń przepisów ruchu drogowego, w tym 133 przekroczenia prędkości w obszarze przejść dla pieszych. Ogółem, w działaniach uczestniczyło 22 policjantów z Sosnowca.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu apelowali zarówno do kierowców, jak i do pieszych o zachowanie ostrożności na drodze oraz stosowanie zdrowego rozsądku.

W kontekście obowiązującego taryfikatora mandatów na rok 2024 warto przypomnieć, że nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych lub podczas wchodzenia na takie przejście będzie karane mandatem w wysokości 1500 zł. Podobna kara grozi za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych bez kierowania ruchem lub bezpośrednio przed tym przejściem. Z kolei naruszenie zakazu wyprzedzania pojazdu wskazanego znakiem drogowym przez kierującego pojazdem mechanicznym będzie karane mandatem w wysokości 1000 zł.