Lotnisku w Pyrzowicach nadano imię Wojciecha Korfantego. W rezultacie prezydent Sosnowca chce, aby Jan Kiepura został patronem Teatru Rozrywki w Chorzowie. Siódmego września wysłał w tej sprawie pismo do marszałka województwa śląskiego.
Postaci, o których pamięta województwo śląskie
Prezydent Sosnowca pragnie, aby ważne osobistości z historii Polski były patronami kluczowych miejsc w województwie śląskim. To sprawi, że będą one pamiętane, a młodzi ludzie się nimi zainteresują. Podjęto decyzję o nadaniu imienia lotnisku w Pyrzowicach. Jan Kiepura również odegrał niemałą rolę dla województwa śląskiego, dlatego pojawiła się propozycja, aby został on patronem Parku Rozrywki. Jan Kiepura to mężczyzna, który wziął udział w I powstaniu śląskim, ponadto był aktorem słynnym na cały świat. Cieszył się dużą popularnością na arenie międzynarodowej. Odnosił sukcesy na scenach światowych teatrów. Za pieniądze zarobione na aktorstwie wybudował hotel Willa „Patria” w Krynicy-Zdroju. Powszechnie Jana Kiepurę nazywano „chłopakiem z Sosnowca”.
Co kieruje intencjami prezydenta Sosnowca?
Co więcej, oprócz Jana Kiepura, prezydent Sosnowca upomina się o kolejnego artystę, jakim był Władysław Szpilman. Jego zdaniem mógłby być patronem w jednej z sal w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Co prawda, na patronat Jana Kiepury prezydent miasta może wpłynąć, na NOSPR już nie. Władze tam sprawuje bowiem Minister Kultury wraz z Polskim Radiem i miastem Katowice. Chęciński wcale nie ukrywa swoich intencji. Jego plany są odpowiedzią na nadanie patronatu nad lotniskiem w Pyrzowicach. Uważa bowiem, że lotnisko to miejsce, które powinno zostać neutralne, choć za tą decyzją zagłosowali wszyscy radni z Zagłębie. Pomysł ten jednak nie powinien się w ogóle pojawić. W polityce historyczno-symbolicznej województwa śląskiego powinna być równowaga, więc zgodnie z tą myślą nadając patronat jednemu miejscu, trzeba nadać go wszystkim.