Bezpieczeństwo seniorów podczas Świąt – spotkanie edukacyjne z funkcjonariuszami policji w Sosnowcu

Funkcjonariusze służby dzielnicowej z trzeciego komisariatu w Sosnowcu zorganizowali spotkanie edukacyjne dla starszych obywateli. Mając na uwadze nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, przeprowadzili z seniorami rozmowę na temat profilaktyki i środków bezpieczeństwa. Szczególnie podkreślali konieczność ostrożności przed wpuszczaniem nieznajomych do domu oraz udzielili porad dotyczących postępowania, kiedy otrzymają telefony od osób podających się za „wnuczka” czy „policjanta”.

Na opublikowanym zdjęciu widoczna jest grupa seniorów oraz policjantka w mundurze, którzy uczestniczyli w spotkaniu. Dzielnicowi z komisariatu numer III w Sosnowcu odbyli to ważne spotkanie z seniorami w ramach Klubu Seniora „Aktywni”, który mieści się przy ulicy Popiełuszki.

Spotkania takiego rodzaju stanowią istotną platformę dla edukacji starszych osób o potencjalnych zagrożeniach dotyczących ich bezpieczeństwa. Policjanci omówili z seniorami schematy popularnych oszustw, zwanych „legendami”. Przypomnieli, jak postępować w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu telefonicznego ze strony osoby podającej się za „wnuczka”, „policjanta” czy „pracownika banku”. Najważniejsze to nie kontynuować rozmowy, natychmiast się rozłączyć i powiadomić o zdarzeniu Policję – przede wszystkim, nigdy nie przekazywać pieniędzy.

Policjanci skierowali również uwagę seniorów na kwestie bezpieczeństwa domowego. Podkreślili, że nie powinni wpuszczać do swoich mieszkań osób nieznajomych oraz zalecili dokładne zabezpieczenie własnych domów przed planowanym wyjazdem do rodziny na okres świąteczny.