CiepłoBus powraca do służby: pomoc dla potrzebujących na zimowych ulicach Sosnowca

Zimowy sezon przynosi ze sobą wyzwania dla osób bezdomnych, które muszą zmagać się z mrokiem, zimnem i wilgocią. W tej trudnej sytuacji na ulice Sosnowca ponownie wyjeżdża CiepłoBus. To mobilna ostoja ciepła, która 6 stycznia rozpoczęła swoją działalność, do tej pory dostarczając setki litrów gorącej herbaty i tysiące porcji jedzenia.

Zima, choć uwielbiana przez dzieci, jest czasem niewyobrażalnie trudnym dla osób bezdomnych. Trudno jest znaleźć schronienie, utrzymanie ciepła staje się wyzwaniem, a najbardziej podstawowe potrzeby są trudne do zaspokojenia. Z myślą o tych osobach PKM Sosnowiec, Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta oraz Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia (CUSiW) postanowiły udostępnić ogrzewany autobus, który będzie również dystrybucją ciepłych posiłków.

„Chcemy pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Nadchodzą zimne dni, a dla wielu z nich to będzie jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia”, mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Według statystyk przekazanych przez Urząd Miasta, CiepłoBus dostarczył w sezonach zimowych 2021/2022 i 2022/2023 około 10 tysięcy ciepłych posiłków i 2 tysiące litrów herbaty. Dodatkowo, autobus dystrybuował prawie 2 tysiące pączków i ponad tonę odzieży.

CiepłoBus powrócił na ulice Sosnowca 6 stycznia, tuż przed kolejnym nadejściem zimy w województwie śląskim. Autobus będzie dostępny codziennie o 15:45 na ulicy Robotniczej na Konstantynowie i będzie kontynuował trasę przez różne dzielnice Sosnowca.

„Autobus będzie zatrzymywał się na kilkadziesiąt minut do godziny w każdym z podanych miejsc, umożliwiając ogrzewanie się i spokojne spożycie posiłku. Przewidujemy, że autobus będzie jeździł po mieście do północy”, informuje Leszek Falis, dyrektor sosnowieckiego Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia.

Jednak CiepłoBus nie jest przeznaczony tylko do ogrzewania. Jeśli osoby korzystające z tej usługi będą tego potrzebowały, kierowca po zakończeniu trasy zawiezie je do ogrzewalni przy ul. Piotrkowskiej 23 w Sosnowcu. Tam osoby bezdomne będą mogły skorzystać z noclegu, zgodnie z regulaminem obiektu. Straż Miejska apeluje, aby w tych mroźnych dniach zwracać szczególną uwagę na problemy innych.