Działania "Bezpieczny pieszy" prowadzone przez policję z Sosnowca w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach

Ruch „Bezpieczny pieszy” to kampania edukacyjna realizowana regularnie w całym kraju, mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Tym razem, funkcjonariusze z sosnowieckiego oddziału drogówki przeprowadzali swoje działania przy współpracy z Ruchomym Stanowiskiem Dowodzenia – specjalnym pojazdem wyposażonym w system monitoringu i rejestracji wykroczeń. Kamery pojazdu skupione były na interakcjach między kierowcami a pieszymi.

Stróże prawa z Sosnowca dbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ale szczególną uwagę zwracają na tych najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo – pieszych. W przypadku kolizji z samochodem, to właśnie oni często doznają najcięższych obrażeń. Policjanci intensywnie patrolują miejsca, które są znane z niebezpiecznych incydentów i potrąceń, takie jak ruchliwe przejścia dla pieszych.

Podczas działań przeprowadzonych wczoraj, dzięki Ruchomemu Stanowisku Dowodzenia, funkcjonariusze zarejestrowali łącznie 195 wykroczeń. Wśród nich najwięcej, bo aż 133, to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W całej akcji udział brało 22 sosnowieckich policjantów.

Stróże prawa przypominają, że kierowcy muszą zawsze ustąpić pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, a za niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości 1500 złotych. Podobnej kary można spodziewać się za wyprzedzanie samochodu na przejściu dla pieszych. Naruszenie zakazu wyprzedzania oznaczonego odpowiednim znakiem drogowym jest sankcjonowane mandatem karnym w wysokości 1000 złotych.

Apelujemy zarówno do kierowców, jak i pieszych o zachowanie zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności na drogach!