Ekspansja robotów przemysłowych w Polsce: analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Polska doświadczyła w 2022 roku znaczącego wzrostu liczby stosowanych robotów przemysłowych, zwiększając ich ilość o 12% w porównaniu do poprzedniego roku – wynika z najnowszych raportów Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według ekspertów, nasz kraj ma wielki potencjał na dalszy rozwój branży robotyzacji.

Zgromadzone przez PIE dane od Międzynarodowej Federacji Robotyki wskazują, że Polska wykorzystywała w 2022 roku prawie 23 tysiące robotów przemysłowych. Z tego zakresu, co trzeci obsługiwany był przez sektor automotive. To stanowi wzrost o 12% w porównaniu do roku 2021 – najwyższy wskaźnik spośród wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Mimo zaobserwowanego w kraju 13-procentowego spadku nowych instalacji robotów w ostatnim roku, PIE twierdzi, że Polska nadal posiada dobre perspektywy na rozwój robotyzacji. To dlatego, że nie jest ona ograniczona tylko do jednego sektora jak to ma miejsce np. na Słowacji. W Polsce najliczniejszą grupę stanowią roboty z sektora automotive (33%), ale są też powszechnie wykorzystywane w produkcji tworzyw sztucznych i chemicznych (16%) oraz w przemyśle metalurgicznym i maszynowym (14%) – wynika z analizy PIE.

Dodatkowo, w 2022 roku Polska używała 22 742 robotów, co oznacza wzrost o 12% rok do roku. Na tle innych krajów Grupy Wyszehradzkiej, Czechy korzystały z 25 006 robotów (wzrost o 11%), Węgry z 12 309 (wzrost o 9%), a Słowacja z 9737 (wzrost o 7%). Niemcy utrzymują jednak europejskie przywództwo w korzystaniu z robotów przemysłowych z liczbą blisko 260 tysięcy takich urządzeń. Za nimi plasują się Włochy (ponad 91 tys.) i Francja (ponad 55 tys.).

PIE podkreśla również, że w Polsce w ubiegłym roku, czyli w 2022 roku, instalacji doczekało się kolejne 3 082 nowe roboty przemysłowe.