Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w województwie śląskim: nowy przystanek kolejowy dla mieszkańców Sosnowca i Jaworzna

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zwiększyć dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców województwa śląskiego. Dzięki nowo wybudowanemu przystankowi Sosnowiec Centrum Handlowe – Jęzor, mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna będą mieli dogodniejsze połączenie z Katowicami, Mysłowicami i Krakowem. Inwestycja jest częścią „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”, a umowa na projekt oraz realizację przystanku została już podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykonawcą.

Nowo powstały przystanek poprawi komfort podróży nie tylko do ważnych ośrodków miejskich, ale również do obszernego centrum handlowego. Dodatkowo, obiekt zostanie zaprojektowany tak, aby spełniać potrzeby osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Lokalizacja przystanku to odcinek linii kolejowej nr 134, łączącej Katowice i Kraków.

Każdy z dwóch planowanych peronów jednokrawędziowych będzie miał długość 200 metrów. Usytuowane będą one na nasypie, między ulicą Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część obiektów powstanie wzdłuż przęseł wiaduktu kolejowego nad DW 79. Na terenie peronów znajdą się wiaty, ławki, gabloty informacyjne oraz oświetlenie LED. Dodatkowo, przystanek zostanie wyposażony w schody, pochylnię i windę, a także specjalistyczne ścieżki naprowadzające z antypoślizgową nawierzchnią dla osób niewidomych. Z myślą o promowaniu ekologicznych form transportu, na terenie przystanku zaplanowano również miejsce na stojaki rowerowe.

Wybranym wykonawcą dla tej inwestycji jest firma PORR S.A., która podpisała z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. umowę o wartości blisko 17 milionów złotych netto. Zgodnie z planami, prace mają zakończyć się w IV kwartale 2024 roku.