Jak chronić oczy w pracy przy monitorze?

Długotrwała praca przed ekranem komputera sprawia, że oczy szybciej się męczą, a pojawiające się dolegliwości znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Należą do nich częste łzawienie, suchość oczu i pieczenie, uczucie piasku pod powiekami, nieostre widzenie podczas czytania na monitorze komputera czy na kartce, trudności w skupieniu uwagi i koncentracji oraz bóle głowy.

Skutki długotrwałej pracy przy komputerze

Osoby spędzające po kilka, a nawet po kilkanaście godzin dziennie przy ekranie komputera ze względu na wykonywany zakres obowiązków w pracy zawodowej, powinny szczególnie zadbać o swój wzrok, chroniąc go przed przeciążeniem i szkodliwym promieniowaniem. Należy pamiętać, że w normalnych warunkach ludzkie oko mruga około 12 razy na minutę. Natomiast gdy oczy stale są skierowane na monitor, wówczas mruganie jest rzadsze, a zdolność oka do akomodacji znacznie się obniża.

Skupianie uwagi przez długi czas na jednym punkcie w tej samej odległości skutkuje zmęczeniem cyfrowym. Do jego objawów należą między innymi: ból oczu i głowy, znacznie zwiększona wrażliwość na światło zarówno sztuczne, jak i naturalne, rozmazywanie się obrazu, zmęczenie oczu, zaczerwienienie spojówek lub przekrwienie gałki ocznej, a także kłucie w oku.

W sytuacji, gdy zauważamy objawy zmęczenia cyfrowego lub znacznego przeciążenia oczu, należy udać się do specjalisty. Na pacjentów szukających fachowej pomocy, w salonach German Optikier czeka doświadczony okulista Gliwice to jedno z miast, w którym można skorzystać z jego usług. Kluczem do zachowania dobrej kondycji oczu są odpowiednie działania profilaktyczne chroniące wzrok podczas pracy przy ekranie komputera.

Skuteczne sposoby ochrony oczu w pracy przy monitorze

Metod pozwalających zachować dobry wzrok osobom spędzającym dużo czasu przed ekranem jest wiele. Jedną z nich okazuje się odpowiednia odległość oczu od monitora wynosząca około 50 do 70 centymetrów. Zachowując tę odległość, warto również pamiętać o ergonomicznej postawie ciała, która wpływa na całą kondycję psychofizyczną. Koleją skuteczną metodą chroniącą oczy podczas pracy przy monitorze jest stosowanie przerw. Wystarczy co 20 minut wstać od komputera i popatrzeć przez chwilę w dal przez okno lub rozejrzeć się po biurze albo wykonać inną czynność niewymagającą spoglądania na monitor.

W skutecznej ochronie oczu narażonych na niekorzystne działanie promieniowania pochodzącego z ekranów pomaga odpowiednia dieta. Należy spożywać produkty zawierające wysoką zawartość witamin A, B, C i E, a także kwasu foliowego. Jeżeli dostarczenie odpowiedniego stężenia witamin nie jest możliwe w produktach spożywczych, wówczas konieczna okazuje się ich suplementacja. Należy także pamiętać o dostarczeniu do organizmu właściwej ilości witaminy D. Warto również zażywać preparaty wzmacniające wzrok z wysoką zawartością magnezu, selenu oraz cynku.

W ochronie oczu podczas pracy przy monitorze niezwykle skuteczne okazuje się zakładanie okularów ze szkłami zawierającymi antyrefleks. Zapewniają one odpowiednią ostrość obrazu i skutecznie odbijają sztuczne światło pochodzące z monitora. Warto zaopatrzyć się w tego typu okulary Szczecin to jedno z miast w Polsce, w którym działa nowoczesny salon German Optikier. Tu nasi klienci znajdą wysokiej klasy specjalistyczne produkty pozwalające na skuteczną ochronę oczu, nawet podczas długotrwałej pracy przy monitorze.