Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie tylko woda jest w stanie skutecznie nawadniać nasz organizm. Mleko, dzięki zawartości laktozy, białka i tłuszczu, jest w stanie nie tylko nawodnić ciało, ale także utrzymać ten efekt przez dłuższy czas. Jest to spowodowane tym, że te składniki sprawiają, że proces opróżniania żołądka jest wolniejszy. Dodatkowo, obecność sodu w mleku działa jak naturalna gąbka zatrzymująca wodę w organizmie, co skutkuje zmniejszeniem produkcji moczu.
Zasada działania mleka jako środka nawadniającego jest podobna do mechanizmu roztworów doustnych stosowanych w terapii biegunki. Te preparaty zawierają minimalne ilości cukru oraz sodu i potasu – składniki te wspierają zatrzymanie wody w ciele.
Jednak naukowcy podkreślają, że kluczowe znaczenie ma zawartość cukru w napojach spożywanych dla nawodnienia. Lecz nie tyle sama obecność cukru jest ważna, co jego ilość. Soki owocowe czy popularne napoje gazowane takie jak cola mogą nie być aż tak efektywne jak napoje o obniżonej zawartości cukru. Pomimo że mogą one zatrzymywać się w żołądku na dłużej niż zwykła woda i wolniej się opróżniać, to jednak po dotarciu do jelita cienkiego dochodzi do rozcieńczenia wysokiego stężenia cukrów, co jest procesem naturalnym. W efekcie prowadzi to do absorbowania wody z organizmu do jelita cienkiego w celu rozcieńczenia cukrów zawartych w owych napojach.