Pałac Dietla: Niewidoczny skarb w sercu Sosnowca

Usytuowany w centralnej części Sosnowca, tuż przy ulicy Żeromskiego, i otoczony przez tory kolejowe sąsiadujące z ulicą 3 Maja, Pałac Dietla jest jak ukryty klejnot w architektonicznej koronie miasta. Pomimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się niczym więcej niż jednym z wielu budynków z przełomu XIX i XX wieku, które można spotkać spacerując po Sosnowcu, jego prawdziwa wartość ujawnia się dopiero po przekroczeniu progu tego zabytkowego obiektu.

Dla chętnych do odkrycia tajemnic tego miejsca, Pałac jest udostępniany do zwiedzania od maja do grudnia pod okiem kustosza. Kustosz z niezwykłą pasją dzieli się swoją wiedzą na temat historii pałacu, jego unikalnej architektury, bogatego wystroju oraz pochodzących z niego cennych pamiątek związanych z rodziną Dietlów. Zwiedzanie ma miejsce w pierwszą i drugą środę każdego miesiąca o 11.00, a także pierwszą sobotę miesiąca o tej samej porze. Grupy zorganizowane mogą umówić się na prywatne zwiedzanie, kontaktując się telefonicznie pod numerem 602 758 451.

Historia Pałacu rozpoczyna się w latach 80-tych XIX wieku, kiedy to prężnie działający przemysłowiec saski Henryk Dietl postanowił wybudować przędzalnię wełny czesankowej na terenie Sosnowca za namową cara rosyjskiego. Jednak pomimo jego znaczenia, budynek stopniowo niszczał i ostatecznie został wystawiony na sprzedaż w połowie lat 90-tych XX wieku. Na ratunek przyszli Ewa i Stanisław Jerzy Kulisiowie, małżeństwo z Krakowa, które podjęło decyzję o zakupie pałacu i przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwatorsko-remontowych, aby ocalić ten historyczny obiekt.

Po latach intensywnych prac renowacyjnych, udało się częściowo otworzyć pałac dla publiczności 11 września 2010 roku. Wyjątkowość Pałacu Dietla leży nie tylko w jego historycznym znaczeniu, ale także w pieczołowicie odrestaurowanych wnętrzach utrzymanych w stylach neorokoko, neoklasycystycznym, neobarokowym, empirycznym i secesyjnym. Szczególnie godna uwagi jest główna łazienka pałacu ze swoimi niepowtarzalnymi dekoracjami zdobiącymi ściany i sufit.