Memoriał Janusza Nabrdalika – tradycja sportowa w Sosnowcu

Memoriał Janusza Nabrdalika, który odbył się w Sosnowcu 7 października, jest wydarzeniem, które ma już swoją historię, ponieważ zostało zorganizowane po raz szósty. Jest to uroczysty bieg, który gromadzi 250 entuzjastów biegu oraz nordic walking. W tym roku zawody były częścią znanego cyklu Triada Trójkąta Trzech Cesarzy. Fotografie z wydarzenia dają świadectwo emocji i zaangażowania uczestników.

Kolejne edycje Memoriału są okazją do uhonorowania wspinacza i przedsiębiorcy Janusza Nabrdalika, rodowitego mieszkańca Sosnowca. Odpowiedzialnością za organizację zawodów obarczony jest MOSiR Sosnowiec, który współpracuje z Harpaganem Sosnowiec.

Do dyspozycji startujących 250 biegaczy i zwolenników nordic walking były trasy o różnej długości – 11 i 21 km dla biegaczy (półmaraton), natomiast osoby preferujące marsz nordic walking miały do pokonania trasę liczącą 11 km.

Miejsce rozgrywek to dzielnica Maczki. Linia startu i mety była umiejscowiona przy ZSO nr 11 na ulicy Skwerowej w Sosnowcu. Trasa biegu prowadziła przez malownicze leśne drogi i ścieżki na terenie Starych Maczek.

Uczestnictwo w Memoriale wiązało się z otrzymaniem pamiątkowego medalu oraz koszulki. Po przekroczeniu linii mety, uczestników obdarowano wodą i gorącym posiłkiem. Najlepszych biegaczy – zarówno mężczyzn, jak i kobiet – nagrodzono statuetkami.

Memoriał jest jednym z trzech wydarzeń wchodzących w skład Triady Trójkąta Trzech Cesarzy. Pozostałe to 27. Międzynarodowy Bieg Uliczny, który miał miejsce 23 września w Jaworznie, oraz 31. Memoriał Jerzego Chromika, zaplanowany na 22 października w Mysłowicach.

Liderzy zawodów pochodzili głównie z trzech miast: Jaworzna (61 zawodników), Sosnowca (45 zawodników) i Mysłowic (27 zawodników). Na trasie można było spotkać również mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Katowic, Będzina, Krakowa, Chrzanowa, Zabrza i Bielska-Białej.