MPGO Sosnowiec rozpoczyna ponownie popularną akcję “Ekososna z Ekostacji” i wprowadza nowe funkcje do swojej aplikacji mobilnej

Inicjatywa “Ekososna z Ekostacji”, organizowana przez sosnowieckie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Komunalnymi (MPGO), zyskała w nowym wydaniu. W poprzednim roku, dzięki tej ekologicznej akcji, udało się zgromadzić kilkadziesiąt ton recyklingowych surowców. Firma wprowadza również istotne udogodnienia do swojej aplikacji na smartfony.

W 2023 roku, podczas realizacji projektu “Ekososna z Ekostacji. Wymień surowce na rośliny”, mieszkańcy przekazali do MPGO około 50 tysięcy plastikowych butelek, prawie 15 tysięcy aluminiowych puszek oraz więcej niż 6 ton papieru do recyklingu. Jak to działa? Katarzyna Kosałka z MPGO Sosnowiec tłumaczy, że zgromadzone surowce są równoznaczne z pieczątkami, które można następnie wymienić na kupony. Te z kolei są akceptowane w trzech punktach partnerskich, gdzie można je zamienić na rośliny.

Wymiana jest prosta: 20 butelek lub 5 kilogramów makulatury albo 15 puszek aluminiowych to jedna pieczątka. Zaś 8 takich pieczątek daje prawo do kuponu na rośliny o wartości 15 zł. Ale to nie wszystko – Katarzyna Kosałka zapewnia, że dla tych, którzy zebrają najwięcej surowców podczas trwania akcji, przewidziane są atrakcyjne nagrody, w tym hulajnoga elektryczna. Akcja jest niezwykle popularna wśród mieszkańców i dzięki niej setki nowych roślin ozdobiły sosnowieckie ogrody i domy.

Akcja potrwa do końca sierpnia. Odpady można składać w Ekostacji Juliusz znajdującej się przy ulicy Grenadierów 21.

Oprócz ekologicznej akcji MPGO wprowadza istotne zmiany w swojej aplikacji mobilnej EkoApka. Każdemu z nas zdarzyło się zapomnieć wystawić śmieci przed ich odebraniem. Dlatego teraz, dzięki nowym funkcjom w EkoApce, jest to ułatwione. Bartosz Wydra, prezes MPGO Sosnowiec informuje, że dodano powiadomienia wysyłane dzień przed planowanym odbiorem odpadów, które przypominają o konieczności wystawienia pojemnika oraz narzędzie do sprawdzania harmonogramu odbioru odpadów.

Warto pamiętać, że EkoApka to także źródło wiedzy na temat segregacji odpadów. Czy potłuczone szkło powinno trafić do kosza na szkło? Czy styropianową tackę po jedzeniu należy wrzucić do kosza na odpady zmieszane? A kartonik po soku do kosza na papier? Wszystko to można sprawdzić w EkoApce, dostępnej do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store.