Nowoczesna diagnostyka snu w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim – pomoc dla milionów Polaków

Zgodnie z danymi statystycznymi, problemy ze snem dotykają co drugiego obywatela naszego kraju. W odpowiedzi na te alarmujące wyzwania zdrowotne, Sosnowiecki Szpital Miejski zdecydował się na inwestycję w zaawansowane technologicznie urządzenie przeznaczone do kompleksowej diagnostyki zaburzeń snu. Badanie wykonuje się w specjalistycznej pracowni polisomnograficznej i daje pełen obraz struktury snu oraz procesów oddychania pacjenta podczas nocnego odpoczynku.

Procedurę badawczą można przeprowadzić na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego (POZ). Pacjenci ze skierowaniem powinni zgłosić się do Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, gdzie spędzą noc podłączeni do innowacyjnego sprzętu medycznego, dokonującego szczegółowych pomiarów.

W Polsce blisko 2,5 mln osób cierpi na bezdech senny. Przyjmuje się, że aż około 300 tysięcy z nich powinno być poddanych leczeniu. Bezdech senny występuje częściej u mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiet po menopauzie (po 50 roku życia). Zaburzenia snu w postaci bezdechu mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udary, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy depresja. Stąd niezwykle istotne jest prowadzenie badań snu i diagnozowanie bezdechu.

Obecnie z jakości swojego snu zadowolonych jest jedynie niewiele ponad 40% Polaków – to oznacza spadek o 12% względem poprzednich lat. Wzrost problemów ze snem ma negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia populacji, przyczyniając się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, udarów czy cukrzycy typu 2. Niewłaściwy sen obniża naszą produktywność i sprzyja depresjom, które są szczególnie intensywne w tym okresie roku. Jednym z najbardziej poważnych zaburzeń snu jest bezdech senny.

Sosnowiecki Szpital Miejski wprowadził innowacyjne rozwiązania w zakresie diagnostyki bezdechu sennego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom pacjenci nie tylko z Sosnowca, ale z całego kraju, mają możliwość skorzystania z precyzyjnych badań polisomnograficznych, które pomagają w identyfikacji i leczeniu tego schorzenia. Wystarczy jedynie skierowanie od lekarza POZ.