Od pustostanów do komfortowych lokali: Zmiana oblicza Sosnowca

Sosnowiec jest miastem, które dynamicznie zmienia się w ostatnich latach. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie lokali, które kiedyś stanowiły pustostany, a teraz, po gruntownych remontach, stają się nowym miejscem zamieszkania dla wielu osób. Liczba tak odmienionych mieszkań rośnie w rekordowym tempie.

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych (MZZL) w Sosnowcu odnotowuje rekordy w przekazywaniu mieszkań, które jeszcze niedawno były opuszczonymi lokalami. Wartość przetargów na remonty pustostanów ogłoszonych przez Zakład w ciągu tego roku wyniosła 4 miliony złotych.

Jak informuje dyrektor MZZL Rafał Łydek, już do tej pory wykonano remonty za kwotę ponad 1 milion złotych. Ponadto niebawem zostaną rozstrzygnięte kolejne przetargi na sumę około 450 tysięcy złotych, a umowy na kwotę przekraczającą 2,3 miliona złotych właśnie zostały podpisane.

W roku 2019 MZZL wyremontował 237 pustostanów za 1,7 milion złotych. Rok później liczba ta wyniosła 167. Łącznie, do 2022 roku, do rąk nowych lokatorów trafiło prawie 650 mieszkań. Jak zaznacza prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, te lokale stają się głównie miejscem zamieszkania dla osób korzystających z pomocy socjalnej.

Jak podkreśla zastępca dyrektora MZZL, Jeremiasz Złotecki, lokale nie są remontowane na zapas, ale bezpośrednio dla osób nimi zainteresowanych. Wiele z nich wymaga bardzo dużego zakresu prac remontowych. Przykładem może być sytuacja przy ulicy Targowej 18, gdzie lokale miały wcześniej wspólną toaletę na korytarzu, a obecnie prowadzone są prace nad ich indywidualnym wydzieleniem i gruntownym odnowieniem.

Dużą część remontów pustostanów finansuje Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem programu dofinansowania.