Odkryj feministyczną ekspozycję Kamili Szcześniak „nieładnie” w Bibliotece Sosnowiec od 6.03 do 30.04

W samym sercu Sosnowca, na terenie Galerii „Pod Świetlikiem” w Pasażu Zagłębiowskiej Mediateki, kultura obraca się wokół tematów kobiecych. W tym niezwykłym miejscu, sztuka otwarcie wyraża idee feminizmu, emancypacji i tzw. herstorii – historii z perspektywy kobiet. Od 6 marca aż do końca kwietnia 2024 roku mieszkańcy tego miasta będą mieli niepowtarzalną możliwość zetknięcia się z fascynującą wystawą „nieładnie”, autorstwa Kamili Szcześniak. Ta wyjątkowa ekspozycja przyciąga uwagę i skłania do głębokiej refleksji. Wydarzenie to stanowi element większego projektu pt.„MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024”, który inicjuje dialog dotyczący roli kobiet oraz problemów, z jakimi się spotykają we współczesnym społeczeństwie.

Projekt „MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024”, goszczący w Zagłębiowskiej Mediatece, jest inicjatywą koncentrującą się na feminizmie, emancypacji oraz historii kobiet. Wystawa Kamili Szcześniak „nieładnie” zostanie zaprezentowana w Galerii „Pod Świetlikiem” przy ulicy Kościelnej 11, gdzie będzie dostępna od 6 marca do 30 kwietnia.

Kamila Szcześniak, twórczyni wystawy, to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na kierunku wzornictwo przemysłowe. Przez ostatnie 6 lat intensywnie rozwijała swój unikalny styl ilustracji na platformach social media i wydała książkę pt.„Nieładnie. Wielka Księga Fakapu”.

Projekt „MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024” oferuje również szereg innych atrakcji, takich jak spotkania autorskie, pokazy filmowe, warsztaty, wykłady oraz wystawy. Wystawa „nieładnie” jest otwarta dla wszystkich chętnych bezpłatnie w godzinach pracy mediateki. Wydarzenie cieszy się wsparciem wielu partnerów i patronów, wśród których znajduje się Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Odwiedziny na ekspozycji Kamili Szcześniak to szansa nie tylko na oglądanie oryginalnych dzieł artystycznych, ale również na pogłębioną refleksję nad absurdami codzienności, które artystka ujmuje w niepowtarzalny sposób. Tym, co w jej percepcji jest „nieładne”, staje się impulsem do przemyślenia własnego postrzegania rzeczywistości.

W gronie partnerów projektu znalazły się lokalne organizacje i inicjatywy, takie jak Fundacja Katarzyny Stachowicz – Pokonaj Raka, czy Zagłębiarki – design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego oraz szereg instytucji promujących kulturę i zdrowie w Sosnowcu. To dowodzi jak istotne dla życia miasta jest wsparcie dla inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych skupiających się na tematach społecznie relewantnych.

Projekt „MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024” i towarzyszące mu działania, stanowią doskonałą okoliczność dla mieszkańców Sosnowca do zaangażowania się w lokalne życie kulturalne, rozwijania swoich horyzontów intelektualnych oraz pogłębiania doświadczenia społecznego. Dzięki temu, kultura staje się mostem łączącym silniejszą wspólnotę.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły lokalne media, co dodatkowo podkreśla jego rangę dla społeczności miejskiej. Jest to dowód na to, że Sosnowiec tętni kulturą oraz miejsce kobiet w sztuce i społeczeństwie jest tu szanowane i świętowane.