Wszyscy z utęsknieniem czekamy na długie weekendy i okresy wakacyjne, które pozwalają nam oderwać się od codziennych obowiązków. Szczególnie teraz, gdy zbliża się majowy weekend, wielu z nas planuje wyjazd do malowniczych miejsc w Polsce. Niemniej jednak, podczas poszukiwania idealnej oferty noclegowej, warto zachować ostrożność – internet pełen jest oszustów chcących wykorzystać naszą naiwność. Z tego powodu chcielibyśmy podzielić się kilkoma poradami, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i niepotrzebnej utraty pieniędzy.
Zanim wyruszymy na kilkudniowe wakacje, przeglądamy różne oferty zakwaterowania – prywatne kwatery, apartamenty czy hotele. Kiedy natrafimy na ofertę spełniającą nasze oczekiwania, dokonujemy rezerwacji i wpłacamy zaliczkę. Zaliczka stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron – zarówno dla wynajmującego jak i dla klienta. Pierwszy ma gwarancję, że wynajmujący nie zmieni zdania, a ewentualne odwołanie rezerwacji zostanie skompensowane finansowo. Drugi ma pewność, że zarezerwowany pokój czy apartament na pewno go czeka. Jednakże niekiedy po przybyciu na miejsce okazuje się, że cała oferta była mistyfikacją i w rzeczywistości nie istnieje wynajmowany obiekt.
Oszustwo to polega na umieszczaniu w sieci, na stronach aukcyjnych czy fałszywych stronach internetowych, nieistniejących ofert noclegowych w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Często są to oferty wydające się przesadnie korzystne – fantastyczna lokalizacja, niskie ceny, piękne zdjęcia apartamentów czy uroczych domków oraz zachwycające panoramy widoczne z ich okien. Istnieją jednak sposoby, aby nie paść ofiarą takiego oszustwa.
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy dany obiekt figuruje w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich czy ewidencji prowadzonej przez lokalne urzędy gmin. Z reguły urząd gminy jest w stanie udzielić informacji na temat działających na jego terenie przedsiębiorstw oferujących usługi noclegowe.
Podczas poszukiwań idealnej oferty powinniśmy przestrzegać kilku zasad:
- Porównać cenę oferowaną przez wynajmującego z cenami za podobne obiekty w tej samej lokalizacji. Jeżeli cena wydaje się zbyt niska, powinno to zwrócić naszą uwagę.
- Korzystać ze stron internetowych hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
- Przed dokonaniem rezerwacji upewnić się, czy dany obiekt rzeczywiście istnieje. Warto na ten temat zebrać jak najwięcej informacji, np. w centralnym wykazie obiektów hotelarskich czy w urzędzie gminy.
- Nie polegać na opiniach klientów zamieszczonych na stronie internetowej obiektu – mogą one być sfabrykowane. Lepiej jest szukać opinii na niezależnych portalach.
- Nie spieszyć się z decyzją – pochopne działanie nie sprzyja ostrożności.
- Zachować wszelką dokumentację związaną z transakcją, taką jak potwierdzenia przelewów, wiadomości e-mail itp.
Pamiętajmy o tych prostych zasadach, abyśmy mogli cieszyć się bezpiecznym i udanym wypoczynkiem.