Planowane nasadzenia jesiennego sezonu w Sosnowcu: tysiące drzew i krzewów

Termin jesienny w Sosnowcu zapowiada się być zielony, z planem na nasadzenie kilku tysięcy drzew i krzewów. Tegoroczne nasadzenia będą skupiać się przede wszystkim na roślinach o liściastych gałęziach.

Według prezydenta Sosnowca, Arkadiusza Chęcińskiego, zasadzonych zostanie łącznie 1498 drzew, w tym klony, olsze, kasztanowce, brzozy, graby, surmie, głogi, buki, jesiony, miłorząb, glediczia, jabłonie, wiśnie grusze, robinie, jarzęby, lipy i wiązy. Drzewa te mają obwody od 12 do 18 cm. Nie zabraknie również sosny – iglastej rośliny o wysokości od 150 do 200 cm.

Wśród krzewów dominować będą również te o liściach (3030 sztuk), chociaż nie zabraknie także iglastych (700 sztuk). Na terenie Sosnowca pojawią się takie gatunki jak ligustr, hortensja, pęcherznica, tawuła, porzeczka, lilak, kalina czy cis.

Różnorodne drzewa i krzewy zostaną zasadzone w parkach, na skwerach, zieleńcach oraz wzdłuż dróg. Są to m.in. ulice Powstańców, Niepodległości, Kwiatowa, H. Dobrzańskiego, Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego i wiele innych. Znajdą się tam również Park Klimontów, Park Technologiczny czy Park Sielecki.

Planowane nasadzenia będą realizowane przez całą jesień aż do końca listopada. Jest to korzystniejszy termin niż wiosenny, ponieważ jesień charakteryzuje się większą ilością opadów, co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego roślin i unika letnich upałów, które mogłyby im zaszkodzić.

Przewidywana wartość całego zamówienia wynosi 2,4 miliona złotych.