Policjanci z Sosnowca dbają o bezpieczeństwo pieszych: ponad 130 wykroczeń odnotowanych w akcji "Bezpieczny Pieszy"

W trosce o bezpieczeństwo pieszych, mundurowi z sosnowieckiego wydziału ruchu drogowego przeprowadzili kolejną akcję pod hasłem „Bezpieczny Pieszy”. Monitorowanie zachowań kierowców w pobliżu przejść dla pieszych było ich głównym celem. Niestety, podczas trwania operacji ujawnili blisko 140 przypadków naruszenia przepisów.

Doświadczeni kierowcy dobrze wiedzą, że zima jest okresem krótkich dni i trudnych warunków atmosferycznych – śnieg i deszcz mogą sprzyjać powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Właśnie dlatego, służby porządkowe skupiają swoje wysiłki na ochronie najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego – pieszych. Wypadki z ich udziałem często mają tragiczne skutki, prowadząc do ciężkich obrażeń, a nawet śmierci.

Na początku tygodnia funkcjonariusze z sosnowieckiej drogówki przystąpili do działań w ramach akcji „Bezpieczny Pieszy”, podczas której intensywnie patrolowali miejskie ulice, zwracając szczególną uwagę na zachowania kierowców w okolicach przejść dla pieszych. W operacji wzięło udział 23 policjantów z lokalnej komendy. Z ich obserwacji wynika, że niemal 140 wykroczeń zostało popełnione podczas akcji. Najczęstszym z nich – 115 przypadków – było przekroczenie dozwolonej prędkości w pobliżu przejść dla pieszych. Zdarzały się także sytuacje, gdy kierujący pojazdami niepotrzebnie wyprzedzali inne samochody czy nie ustępowali pierwszeństwa pieszym.

Stróże prawa apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność. Brawura i nieodpowiedzialność są najczęstszymi przyczynami poważnych wypadków. Policja zachęca również pieszych do używania elementów odblaskowych, co znacznie poprawia ich widoczność na drodze, nawet podczas złej pogody, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo.