Przygotowania do sezonu grzewczego na Śląsku

Sezon grzewczy coraz bliżej, jednak niezwykle ciepły wrzesień sprawia, że jego start może być opóźniony. Na mimo to mieszkańcy wielu miast w województwie śląskim, takich jak Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Bytom, śpieszą się z finalizacją prac remontowych związanych z systemem centralnego ogrzewania. Wszystkie prace muszą być ukończone do ustalonego terminu, który przypada na 15 września. Zastanawialiśmy się, kiedy nastąpi rozpoczęcie sezonu grzewczego w poszczególnych miastach województwa śląskiego.

W tym roku sezon grzewczy w regionie śląskim prawdopodobnie zacznie się nieco później niż zazwyczaj. Bieżący wrzesień jest niezwykle ciepły, a temperatury dochodzące nawet do 30 stopni Celsjusza w najgorętszej części dnia odsuwają perspektywę konieczności szybkiego odkręcania kaloryferów.

Mimo wysokich temperatur, mieszkańcy zostali poinstruowani aby zakończyć wszelkie prace i remonty związane z instalacją kaloryferów do 15 września. Po tej dacie przewidziane jest napełnianie sieci ciepłowniczej.

Według obecnych prognoz pogody, we wrześniu temperatury nie powinny spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. Jest to kluczowe, gdyż zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki, to właśnie ta temperatura decyduje o rozpoczęciu sezonu grzewczego.

Na szczęście, nadchodzący sezon grzewczy nie wydaje się narażony na braki w dostawach węgla czy gazu – donosi poniedziałkowe wydanie „Rzeczpospolitej”. Tym co budzi jednak pewne wątpliwości jest przyszła cena energii i ciepła systemowego od początku 2024 roku.