Przyszłościowe projekty i inwestycje w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu

Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu ogłosił w dniu czwartkowym swoje strategiczne plany na rozwój i modernizację. Wśród nich, szczególną uwagę zwraca gruntowna przebudowa bloku operacyjnego oraz plan zakupienia robota chirurgicznego.

Modernizowany blok operacyjny zostanie wyposażony m.in. w urządzenia klasy premium, takie jak mikroskopy o najwyższej jakości, zaawansowane systemy neuronawigacji i neuromonitoringu neurofizjologicznego. Te udogodnienia pozwolą na zastosowanie techniki śródoperacyjnego obrazowania, co umożliwi lekarzom dokładne monitorowanie postępów operacji za pomocą badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego przeprowadzanych podczas zabiegu. Metoda ta, łącząca neuronawigację z obrazowaniem śródoperacyjnym, jest stosowana obecnie tylko w około trzydziestu placówkach na całym świecie.

Szpital ma także zamiar nabyć robota operacyjnego, co znacząco zwiększy możliwość przeprowadzania skomplikowanych operacji przy mniejszym ryzyku wystąpienia komplikacji.

Oprócz tego, placówka medyczna poinformowała o otrzymaniu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzętu, który zostanie wykorzystany m.in. do diagnozy i terapii niepełnoletnich pacjentów na oddziale okulistycznym. Szpital otrzymał również od WOŚP urządzenia do identyfikacji mikroorganizmów za pomocą spektrometrii masowej. Zastosowanie tej metody przyspiesza i zwiększa precyzję identyfikacji mikroorganizmów, co umożliwia lekarzom szybkie wybranie najbardziej efektywnych terapii.

„Dzięki temu aparaturze proces identyfikacji bakterii staje się znacznie krótszy, a lekarze otrzymują pełne informacje na temat danego drobnoustroju, co znacznie pomaga w diagnozowaniu i leczeniu sepsy” – zaznaczyła mgr analityki med. Beata Pieczyrak, reprezentująca Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej szpitala.