Rozstrzygnięcie walki o miano uczestnika Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 odbędzie się w Sosnowcu

Od 8 do 11 lutego w ArcelorMittal Park w Sosnowcu zostanie przeprowadzony prekwalifikacyjny turniej, którego stawką będzie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2026. W rywalizacji weźmie udział polska drużyna hokejowa, która zmierzy się z reprezentacjami Estonii, Ukrainy i Korei Południowej.

Zwycięstwo w tym turnieju garantuje jedynie awans do finałowej rundy kwalifikacji do ZIO. Selekcjoner Robert Kalaber nie ukrywa, że najpoważniejszym rywalem dla polskiej drużyny może okazać się Ukraina, której postęp na arenie międzynarodowej jest widoczny. W szczególności, wymienia obrońcę Ihora Mereżkę oraz napastnika Alexandra Peresunko za ich efektywną grę w lidze słowackiej. Kalaber zapewnia, że turniej w Sosnowcu będzie okazją do zaprezentowania silnego składu naszej reprezentacji. Najlepsi zawodnicy otrzymają powołania, a priorytetem jest zajęcie pierwszego miejsca i awans do końcowej fazy kwalifikacji. Dodaje również, że cieszy go szybki powrót na lodowisko w Sosnowcu, które oferuje nowoczesne udogodnienia dla zawodników.

Ostatecznie, w turnieju olimpijskim zagra 12 drużyn. Do tej pory, wiadomo jest, że udział w nich weźmie dziewięć ekip – gospodarz Igrzysk – Włochy oraz osiem drużyn o najwyższym rankingiem na świecie. Walka toczy się o pozostałe trzy miejsca.