Śląsk na zdjęciach i w filmach: 14. edycja konkursu "Obiektywnie Śląskie"

Od pierwszych dni lipca trwa 14. edycja „Obiektywnie śląskie”. To wydarzenie ma na celu ukazanie różnorodnego obrazu Śląska, zarówno poprzez portrety jego mieszkańców, jak i krajobrazy. Jak zauważa Anna Kokolus, założycielka konkursu, nie chodzi tu jedynie o tradycyjne zdjęcia kopalń, ale o odkrywanie nieznanych, unikalnych zakątków regionu.

„Śląsk to skarbnica inspiracji dla fotografów” – podkreśla Kokolus. Choć wiele osób kojarzy ten rejon Polski głównie z przemysłem ciężkim, na terenie Śląska jest wiele pięknych miejsc do uwiecznienia. Organizatorka cieszy się, że mimo wielu lat trwania konkursu, jego uczestnicy nadal potrafią zaskakiwać jury nowymi pomysłami na przedstawienie regionu. Zmienność konkursu jest również widoczna w kategoriach, które ewoluowały od prostych fotoreportaży do coraz bardziej rozbudowanych form.

Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy w październiku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Anna Kokolus twierdzi, że porównując fotografie z poprzednich edycji konkursu do dzisiejszych, można zauważyć, jak bardzo zmienia się obraz Śląska. Choć pewne elementy pozostają niezmienne, wiele rzeczy uległo przemianom – co doskonale ilustrują nadesłane prace.

Jak stać się uczestnikiem „Obiektywnie śląskie”? Prace można zgłaszać do 15 września. Organizatorka zachęca do przygotowywania swoich zgłoszeń już teraz, ponieważ czas szybko biegnie. Można zgłaszać prace w trzech kategoriach: fotoreportaż (od 3 do 7 zdjęć opowiadających jedną historię), krótki film lub dwuminutowy fotokast (film wykonany ze zdjęć). Ten ostatni daje możliwość pokazania większej ilości zdjęć oraz dodania narracji czy ruchomych kadrów.