Sosnowiec bierze udział w globalnym projekcie dotyczącym zarządzania adaptacją do zmian klimatu

Projekt pod nazwą „CICADA4CE – skuteczność w zarządzaniu adaptacją do zmiany klimatycznej poprzez integrację usług ekosystemowych i inteligentnych rozwiązań społecznych w miastach Europy Środkowej” jest współfinansowany z funduszy Programu UE Interreg Europa Środkowa. W tej wieloaspektowej inicjatywie, Sosnowiec ma przyjemność być jednym z dwunastu partnerów z Europy.

Głównym celem CICADA4CE jest tworzenie efektywnych strategii miejskich dla adaptacji do zmian klimatu. Te strategie będą opracowywane we współpracy z obywatelami i lokalnymi interesariuszami, za pośrednictwem innowacyjnych działań w miejskich laboratoriach. W trakcie realizacji tego ambitnego projektu, na terenie Sosnowca powstanie innowacyjna eko-inwestycja. Jej założenia zostaną stworzone przez uczniów miejscowych szkół pod nadzorem ekspertów. Włączenie mieszkańców Sosnowca pozwoli na stworzenie lokalnych rozwiązań, które będą odpowiedzią na negatywne skutki zmiany klimatu oraz realne potrzeby społeczności sosnowieckiej.

Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych, zarówno indywidualnych mieszkańców, jak i organizacje społeczne oraz instytucje, które chciałyby wziąć udział w realizacji tego projektu.

Liderem całego przedsięwzięcia jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Start projektu planowany jest na 01 czerwca 2024 roku, a jego zakończenie przewidziano na 30 listopada 2026 roku. Budżet całego projektu wynosi 2.143,840 EUR, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi 1.715,072 EUR.