Sosnowiec oddaje hołd Poli Negri nowym muralem

W mieście Sosnowiec, w województwie śląskim, na jednym z budynków można podziwiać niecodzienne dzieło. To wielki mural przedstawiający Polę Negri, znaną gwiazdę kina niemego, który zdobi elewację kamienicy sąsiadującej z posiadłością, w której aktorka mieszkała w latach 1919-1920.

Inicjatywa stworzenia muralu wyszła od Wspólnoty Mieszkaniowej Kołłątaja 5 w Sosnowcu, która zamówiła przemalowanie swojej elewacji. Jak wyjaśnia Dagmara Giej-Rusnak, członkini wspólnoty, motyw Poli Negri został wybrany ze względu na chęć uczczenia pamięci o tej wybitnej artystce i przybliżenia historii jej związanej z miejscową ulicą. Ponadto, obraz ma wartość dziedzictwa kulturowego.

Przed ponad stuleciem, tuż przed emigracją do Hollywood, Pola Negri mieszkała w kamienicy po drugiej stronie ulicy – przy Kołłątaja 4. Dziś jej postać dumnie patrzy zza murale na okna swojego niegdysiejszego domu. Dagmara Giej-Rusnak jest przekonana, że ten mural nie tylko upiększa okolicę, ale również inspiruje do zgłębiania historii znakomitej aktorki i utalentowanego malarza, który ją uwiecznił w swoim paryskim atelier.

Giej-Rusnak, cytowana w komunikacie Urzędu Miasta Sosnowca, wyraźnie podkreśla dumę wynikającą z możliwości prezentacji tego piękna mieszkańcom. Zaprasza ona do poznania historii Poli Negri, której okres pierwszego małżeństwa jest dobrze zapamiętany przez osoby mieszkające przy Kołłątaja 4. Podkreśla, że aktorka zawdzięcza wiele swojemu czasowi spędzonemu w Sosnowcu.

Ostateczny wygląd muralu zawdzięczamy talentowi prof. Łukasza Rudeckiego i Pawła Witkowskiego. Ich artystyczne dzieła zdobią już wiele polskich miast.