Start ogólnopolskiej kampanii „Jednośladem bezpiecznie do celu” dla poprawy bezpieczeństwa na drogach

Od 1 kwietnia w całym kraju trwa kampania pod nazwą „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Jej głównym celem jest promowanie odpowiedzialnego zachowania na drogach wśród entuzjastów jednośladów oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej ich bezpieczeństwa. Osoby korzystające z rowerów, motorowerów, motocykli, czy hulajnóg są niższym ogniwem w hierarchii uczestników ruchu drogowego i nie są odpowiednio chronione. Każde zdarzenie drogowe może doprowadzić do poważnych urazów dla osób poruszających się na dwóch kołach. Policjanci ze Śląska przygotowali spot filmowy, który ma na celu zmotywować do należytego przygotowania się do sezonu oraz przestrzegania reguł ruchu drogowego.

Jednośladem poruszający się ludzie są grupą szczególnie podatną na ryzyko na drogach. W ubiegłym roku doszło do ponad 2500 incydentów z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego tylko w naszym regionie. Zginęło w nich 21 osób, a 517 zostało ranne. W związku z tym, mając na uwadze bezpieczeństwo kierowców jednośladów i kształtowanie odpowiednich nawyków drogowych, 1 kwietnia rozpoczęła się ogólnopolska inicjatywa „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

Liczba jednośladów na polskich drogach stale wzrasta. Są nimi kierowane przez osoby w różnym wieku, w tym również przez nieletnich. Każdy z uczestników ruchu drogowego powinien jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego i o wzajemnym szacunku na drogach.

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa użytkowników jednośladów na początku sezonu, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach współpracował z Wydziałem Gabinet KWP w Katowicach przy tworzeniu spotu profilaktycznego. Bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego z nas!