Tragiczne wydarzenia w Sosnowcu: mieszkańcy 10 dni po wypadku w kamienicy

Już przeszło dziesięć dni od kiedy do zdarzyła się straszna tragedia w Sosnowcu. Przy skrzyżowaniu ulic Czystej i Krzywej, doszło do oderwania balkonu na trzecim piętrze kamienicy. W wyniku tego incydentu zginęła jedna osoba – kobieta, a mężczyzna doznał poważnych obrażeń. Dziennikarze z Dziennika Zachodniego postanowili sprawdzić, jak obecnie wygląda sytuacja mieszkańców oraz jaki jest stan prokuratorskiego śledztwa w tej sprawie.

Po tragicznym incydencie, który miał miejsce 4 września, cały odcinek kamienicy od strony ulicy Krzywej został zamknięty dla użytkowników. Decyzję tę podjął Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Kolejne kroki związane z tym budynkiem zostaną podjęte po otrzymaniu wyników ekspertyzy.

– Wciąż oczekujemy na wyniki ekspertyzy dotyczącej stanu budynku, którą wykonuje firma zewnętrzna. Może się zdarzyć, że budynek będzie nadawał się do zamieszkania bądź nie. Istnieje także możliwość powrotu mieszkańców do kamienicy, ale tylko w przypadku wykonania dodatkowych prac – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W wyniku ewakuacji, z kamienicy musiało opuścić swoje domy 21 osób. Na chwilę obecną większość z nich korzysta z pomocy miejskiej.

– Większość ewakuowanych lokatorów przebywa teraz w hotelu, gdzie mają zapewnioną opiekę oraz posiłki. Część mieszkańców, w tym rodzina poszkodowana w wyniku tego tragicznego incydentu, zdecydowała się na pobyt u swoich krewnych – dodaje Rafał Łysy.

Śledztwo dotyczące tej tragedii prowadzi Prokuratura Rejonowa Sosnowiec-Południe.

– Prowadzimy wszystkie niezbędne czynności. Przeprowadziliśmy już sekcję zwłok osoby, która zginęła w wyniku tego nieszczęśliwego wypadku. Zabezpieczyliśmy również wszelką dokumentację dotyczącą tej kamienicy. Został także powołany biegły, który ma za zadanie wyjaśnić przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Sporządzenie opinii w tej sprawie potrwa około miesiąca – informuje Marcin Stolpa, prokurator rejonowy Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe.