Unowocześniona rehabilitacja dzięki nowym urządzeniom w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

Zdrowy powrót do pełnej sprawności po urazach ortopedycznych czy chorobach neurologicznych to proces, który wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Przy tej niezwykle istotnej kwestii z pewnością pomoże nowa aparatura zakupiona przez Sosnowiecki Szpital Miejski. Dwa nowe urządzenia, Luna EMG oraz Kinevia Duo, to narzędzia, które umożliwią efektywniejszą rehabilitację pacjentów. Urządzenia te dają możliwość przeprowadzania ćwiczeń czynnych i biernych, a także wręczają w ręce terapeutów narzędzia do kompleksowej diagnostyki ruchomości i siły mięśniowej pacjenta.

Środki na zakup sprzętu, wartego 438 tysięcy złotych, pochodziły z subfunduszu terapeutyczno–innowacyjnego funduszu medycznego. Pierwsze z urządzeń, Luna EMG, jest produktem polskiej firmy EGZOTech, która specjalizuje się w produkcji instrumentów wspomagających proces rehabilitacji. Luna EMG wykorzystuje sygnały elektryczne generowane przez mięśnie pacjenta, co umożliwia precyzyjną kinezyterapię zarówno dla pacjentów ortopedycznych, jak i neurologicznych.

Aneta Kawka, prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, wskazuje na nowe możliwości dla pacjentów wynikające z zakupu sprzętu. Zdaniem prezesa, nowe narzędzia w połączeniu z doświadczonym zespołem terapeutów pozwolą na jeszcze lepszą rehabilitację pacjentów. Dodatkowo, robot Luna EMG poprawia siłę mięśniową i zakres ruchomości stawów, a także usprawnia koordynację ruchową. Dzięki niemu nawet osoby z zaawansowanym stopniem zaniku mięśni mogą aktywnie ćwiczyć.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, podkreśla natomiast, że zakup sprzętu to kolejny krok w rozwoju miejscowego szpitala. Nowe urządzenia mają przyspieszyć proces rehabilitacji pacjentów i wzmocnić działania szpitala w tej dziedzinie. Wszystko to dzięki uzyskanym środkom na inwestycje od Ministerstwa Zdrowia.

Kinevia Duo to drugie urządzenie zakupione przez sosnowiecką placówkę. Jest ono dedykowane do ćwiczeń biernych i czynnych dla pacjentów po udarach czy urazach rdzenia kręgowego. Kinevia Duo posiada specjalne rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych, a także duży, dotykowy wyświetlacz z zaawansowanym systemem protokołów treningowych i monitorowania postępów rehabilitacji.

W ostatnich miesiącach Sosnowiecki Szpital Miejski przeprowadził szereg inwestycji mających na celu podniesienie jakości opieki zdrowotnej. W maju 2023 roku oddano do użytku nowy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Anna Jedynak, wicemarszałek Województwa Śląskiego, podkreśla, że zakup nowych urządzeń do rehabilitacji to kolejny krok w rozwoju placówki. Dzięki nim pacjenci będą mogli szybciej i efektywniej powracać do pełni sił fizycznych.

Sosnowiecki Szpital Miejski jest jedną z najważniejszych placówek medycznych na terenie Sosnowca. Dysponuje 13 oddziałami specjalistycznymi oraz jednym z najbardziej zaawansowanych bloków operacyjnych w kraju. Oprócz tego w ramach szpitala funkcjonuje także kilkanaście poradni specjalistycznych, m.in. chirurgiczna, ginekologiczna czy cukrzycowa.