Walka z problemem pijanych kierowców na drogach Sosnowca – przegląd ostatnich incydentów

Kwestia zjawiska nietrzeźwych kierowców stanowi od długiego czasu poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa na szosach w Polsce. Pomimo, iż wydaje się, że ludzie są świadomi skali tego problemu, nie przekłada się to niestety na stosowane przez nich praktyki. Zbyt wielu kierowców nadal decyduje się jednać na prowadzenie swojego pojazdu po spożyciu alkoholu, pełnią świadomość ryzyka, jakie taka decyzja niesie.

W ostatnich dniach, na terenie Sosnowca, policja miała do czynienia z aż pięcioma przypadkami nietrzeźwych kierowców. Na szczęście, żaden z tych incydentów nie skończył się tragicznie – doszło jedynie do uszkodzeń samochodów lub infrastruktury drogowej. Nie mniej jednak, fakty te są alarmujące, szczególnie w kontekście zaostrzonych w ostatnim czasie przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Wśród zatrzymanych kierowców znalazł się 66-letni mężczyzna prowadzący Toyotę ul. 11 Listopada, który miał 0,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie, policja zatrzymała 58-letniego kierowcę Dacią z wynikiem 0,27 mg/l, 31-latkę za kółkiem Peugeota z wynikiem 0,26 mg/l oraz 47-latkę prowadzącą Renaulta z wynikiem 0,30 mg/l. Kolejna zatrzymana kobieta, również w wieku 47 lat, została przyłapana na prowadzeniu Volkswagenem po spożyciu alkoholu – miała 0,32 mg/l w wydychanym powietrzu.

Policja nie jest jednak sama w walce z tym problemem. Coraz częściej dostrzegamy zmianę postaw społecznych wobec zgłaszania nietrzeźwych kierowców. Nie jest to już traktowane jako donos – wręcz przeciwnie, społeczeństwo coraz częściej traktuje to jako odpowiedzialne działanie obywatelskie mające na celu zapobieganie poważnym wypadkom spowodowanym przez pijanych kierowców. Możliwe, że ten pozytywny trend wynika z faktu, iż coraz więcej informacji o tragicznych konsekwencjach takich zachowań dociera do opinii publicznej. Praktycznie za każdym razem, informacje podane przez świadków znajdują potwierdzenie w badaniach alkomatem przeprowadzanych przez policję. Nie zapominajmy – każde zgłoszenie może uratować czyjeś życie i stanowi przejaw troski o bezpieczeństwo nas wszystkich.