sosnowiec-120-lat

Wystawa z okazji 120 lat Sosnowca w Pałacu Schoena

Od 28 kwietnia w Pałacu Schoena w Sosnowcu dostępna będzie wystawa upamiętniająca nadanie praw miejskich miastu Sosnowiec. Ekspozycja zostanie podzielona na osiem części i będzie ukazywać bogatą historię Sosnowca – od najstarszych wydarzeń po współczesność.

W najbliższy czwartek w Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu nastąpi wielkie otwarcie wystawy tymczasowej, która powstała w ramach 120. rocznicy nadania miastu Sosnowiec praw miejskich. Wystawa pn. „Sosnowiec – 120 lat” będzie opisywać najważniejsze wydarzenia z historii tej przemysłowej miejscowości.

Zobacz też, jak rocznicę nadania praw miejskich świętował Pruszków.

Wystawa „Sosnowiec – 120 lat” będzie składać się aż z ośmiu części

Ekspozycja będzie składać się z ośmiu części, z których pierwsza jest zatytułowana „Sosnowy początek”. Pierwsza część będzie nawiązywać do okresu przedmiejskiego, lokalnej fauny i flory, a także wielu różnych opisów i ilustracji tamtych czasów.

Kolejne części wystawy obejmą najważniejsze okresy i wydarzenia miasta, w tym budowę kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Iwangrodzko-Dąbrowskiej, nadanie praw miejskich, rozwój urbanistyczny, a także przynależność państwową miasta. Dostępne będą również informacje na temat rozwoju wielokulturowości oraz wielu faktów historycznych.

Co więcej, jedna z części wystawy została poświęcona historii zakładu Vitkovice Milmet, który prowadzi swoją działalność w Sosnowcu od 1882 roku. Historia Vitkovice Milmet zostanie przedstawiona, wykorzystując do tego liczne eksponaty w Pałacu Schoena, a także obiekty zapożyczone przez Vitkovice Milmet, które zostaną udostępnione dla zwiedzających po raz pierwszy.

Wystawa „Sosnowiec – 120 lat” będzie dostępna od 28 kwietnia do 03 lipca przy ul. Chemicznej 12 w Pałacu Schoena w Sosnowcu.

Być może zainteresuje Cię także informacja o olbrzymich zwierzętach w parku sosnowieckim.