Budowa ronda i nowych dróg w Sosnowcu zaczyna się 11 czerwca

W Sosnowcu, przy skrzyżowaniu ulic Wawel i Barbary, planowane są duże zmiany drogowe, które rozpoczną się 11 czerwca. Prace obejmować będą nie tylko budowę nowego ronda, ale także gruntowną przebudowę okolicznych ulic: Wawel, Parkowej oraz fragmentów ulic Orlej i Grota-Roweckiego. Dodatkowo przewidziano remont popularnego „ślimaka”. Projekt jest opracowany tak, aby podczas trwania prac możliwy był nadal ruch samochodowy.

Pierwszym etapem będzie sfrezowanie zewnętrznych pasów ruchu na ulicy Wawel oraz łącznic prowadzących z tej ulicy na 3 Maja i odwrotnie. Nieuniknione będą zawężenia na estakadzie prowadzącej z ulicy Wawel przez Parkową do skrzyżowania Orlej i Grota-Roweckiego. Na tym etapie rozpoczną się również prace przy budowie nowego ronda, co uniemożliwi wjazd i wyjazd z ulicy Barbary na Wawel oraz pod kościół św. Barbary. Należy dodać, że przystanki autobusowe Sielec Wawel i Sielec Wawel Kościół zostaną przeniesione o kilkadziesiąt metrów – informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Cała inwestycja przyczyni się do stworzenia sosnowieckiego „ringu drogowego”, łączącego kilka kluczowych obszarów miasta. Z początkiem nowego roku kierowcy, piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z nowo wybudowanego ronda oraz odnowionych ulic Wawel, Parkowa oraz odcinków Orlej i Grota Roweckiego.

Głównym punktem zmian będzie skrzyżowanie ulicy Wawel i Barbary, które zostanie przekształcone w pełnowymiarowe rondo turbinowe. To na pewno ułatwi komunikację mieszkańcom jednego z największych sosnowieckich osiedli mieszkaniowych – ulicy Barbary.

Reorganizacji ulegnie również przejście dla pieszych przy kościele św. Barbary – zostanie przeniesione kilkadziesiąt metrów niżej i dodatkowo doświetlone. Zmieni się także przejście na wysokości ulicy Legionów. Remontowany fragment ulicy Wawel będzie miał około pół kilometra długości – od nowego ronda aż po ulicę Parkową. Zostaną tam też zbudowane betonowe zatoki autobusowe z „wiedeńskimi krawężnikami”, co poprawi komfort podróżowania komunikacją miejską.

Prace będą kontynuowane na ulicy Parkowej, prowadzącej przez popularny „ślimak” – estakadę łączącą Sielec z Pogonią. Tam oprócz nowej nawierzchni drogowcy zajmą się dylatacją wiaduktu i położeniem nowego asfaltu na łącznicach prowadzących na i z Pogoni.

Planuje się również przebudowę łącznicy od ulicy 3 Maja, koło LO im. Emilii Plater i biblioteki, do ulicy Wawel. Droga będzie zwężona do jednego pasa, co pozwoli na stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych oraz budowę brakującego odcinka drogi rowerowej między centrum a ulicą Wawel.

Ostatni etap prac to remont skrzyżowania ulic Parkowa, Orla oraz Grota Roweckiego. Nowa nawierzchnia pojawi się tam na fragmencie ulicy Grota-Roweckiego od wysokości przejścia dla pieszych, a także na ulicy Orlej w okolicy Puławskiej.

W ramach remontu przewidziano również wymianę włazów kanalizacyjnych na pływające, wymianę przykanalików, dobudowę wpustów, przebudowę kolidującego uzbrojenia terenu czy budowę kanału technologicznego i odwodnienia. Inwestycja, wartą 16,7 mln zł, zaplanowano zakończyć do końca 2024 roku.