Dinozaury zasiedlają Sosnowiec: początki projektu "Dino" w Parku im. Jacka Kuronia

Figury prehistorycznych dinozaurów zaczynają pojawiać się w sosnowieckim Parku im. Jacka Kuronia. Na ten moment, odnotowano już dwa takie symbole minionych er, ale to tylko początek. W parku trwają inne prace związane z tym projektem.

Wspomnijmy, że koncepcja utworzenia parku „Dino” w dzielnicy Kazimierz Górniczy została zgłoszona przez Dorotę Wnuk, Stanisławę Jężak i Małgorzatę Pogodę-Mendakiewicz, jako część budżetu obywatelskiego, dokładnie dwa lata temu. Planów realizacji tego projektu przewidywano na poprzedni rok, jednak ze względu na opóźnienia spowodowane problemami z wyborem wykonawcy w przetargach organizowanych przez miasto, nie udało się tego zrobić.

W końcu, za sumę około 1,1 mln złotych, prac nad parkiem „Dino” podjęła się firma Rak Invest. Warto jednak wspomnieć, że pierwotny plan inwestycji został nieco zmieniony – na przykład nie ma jeszcze miejsca dla zaplanowanego wcześniej zielonego labiryntu czy strefy leżaków w Parku im. Jacka Kuronia.

Pierwsze dwie figury dinozaurów zostały odkryte w Kazimierzu Górniczym w środę, 25 października. W parku znajduje się również gniazdo z gadzymi jajami oraz żółw z Poręby, który żył około 215 milionów lat temu. Szczątki tego prehistorycznego gada zostały odnalezione w Porębie koło Zawiercia w 2016 roku. Wkrótce w Parku Kuronia ma pojawić się więcej figurek dinozaurów, które będą dodatkowo podświetlone.

Planowany jest też montaż elementów małej architektury oraz edukacyjnej ścieżki paleontologicznej, która nie tylko opowie o życiu tych gigantycznych zwierząt, ale również o klimacie i roślinności tamtych czasów.