Egzotarium w Sosnowcu: Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej już 2 grudnia

Zarząd miasta Sosnowca ogłosił, że 2 grudnia odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium. Placówka ta ma zastąpić starszą, mniejszą instalację tego typu, która cieszyła się popularnością przez wiele dekad. Obecnie zakończeniu ulegają ostatnie prace wykończeniowe i przygotowawcze.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, jaka miała miejsce w Egzotarium, przedstawiciele władz lokalnych oraz placówki pokazali dziennikarzom trasę zwiedzania. Marlena Siwiec, dyrektor Egzotarium, podkreśliła, że już sam budynek centrum jest atrakcyjny dla odwiedzających, ze względu na duże przeszklenia i długi zbiornik wodny przy szklanej elewacji tworzący zbiorowisko szuwarowe.

Wewnątrz budynku znajdują się trzy główne strefy: tropikalna, śródziemnomorska oraz pustynna – kaktusiarnia. Na dolnym poziomie umieszczono też akwaria. Część roślin i zwierząt przeniesiono ze starego egzotarium. Dodatkowo, przy wewnętrznym zbiorniku wodnym na terenie wejściowym znajduje się fontanna przedstawiająca dziewczynkę z dzbanem.

Dyrektor Siwiec zauważyła, że rośliny takie jak cytrusy, palmy i kaktusy mogą przynieść wiele radości zwiedzającym. Niektóre z nich, ze względu na swój charakterystyczny kształt, mogą kojarzyć się dzieciom z postacią Myszki Miki. Pomimo możliwości zwiedzania Egzotarium na własną rękę, Marlena Siwiec sugeruje rezerwację specjalnego oprowadzania przez przewodnika, aby zdobyć jak najwięcej informacji o prezentowanych zbiorach.

W nowej placówce zwiedzanie rozpoczyna się od poziomu -1, gdzie umieszczono akwaria i terraria, między innymi z wężem chińskim przeniesionym ze starego egzotarium. Największe akwarium, dedykowane Amazonce, ma pojemność 35 tysięcy litrów. Na parterze znajduje się palmiarnia podzielona na strefy: śródziemnomorską, pustynną i tropikalną. W tych częściach centrum mieszka wiele zwierząt, takich jak papugi, tukany, żółwie i legwany.

Obok Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano przestrzeń podzieloną na strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, z wolierami oraz parkową. Budynek wyposażono w systemy fotowoltaiczne i do zarządzania wodami opadowymi. Pracownicy Egzotarium podkreślają, że budynek jest znacznie zautomatyzowany – systemy regulacji temperatury, wilgotności, nasłonecznienia i otwierania okien działają automatycznie, ale nadal są pod kontrolą personelu.

Historia sosnowieckiego egzotarium sięga czasów przedwojennych. Wtedy to miejskie władze zainicjowały pomysł założenia parku o powierzchni 4,8 hektara na terenie Starego Sosnowca, zgodnie z modernistycznymi trendami. Po wojnie park podzielono na części i utworzono ogród dendrologiczny z różnymi gatunkami drzew i krzewów. Przy ulicy Piłsudskiego umieszczono palmiarnię i akwarium, później łącznie nazwane egzotarium. Otwarcie tej placówki miało miejsce w 1956 roku.

Długo prowadzone były poszukiwania najlepszego sposobu na modernizację istniejącego egzotarium. Kilka lat temu powstała koncepcja „Zagłębiowskiego Parku Linearnego” – serii projektów w parkach i lasach miast Zagłębia, mających na celu zachowanie i eksponowanie lokalnej bioróżnorodności.

Prace rozpoczęły się od przebudowy pobliskiego parku, który dzisiaj jest ogrodem botanicznym i domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W 2019 roku ogłoszono przetarg na przebudowę nowego Egzotarium, a umowę na wykonanie nowego obiektu, wartą niemal 64 miliony złotych brutto, podpisano w lipcu 2020 roku.

Bilety do Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium będzie można zakupić online na stronie www.cee-egzotarium.sosnowiec.pl jeszcze przed oficjalnym otwarciem placówki 2 grudnia. Od 1 grudnia bilety będą dostępne również stacjonarnie. Cena biletu normalnego online wynosi 37 złotych, a ulgowego 27 złotych. Bilety zakupione stacjonarnie są droższe o 2 złote. Zniżki przewidziano m.in. dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej oraz dla rodzin i grup.