Manufaktura Św. Mikołaja: Sosnowiecka Tradycja Wita Święta w Nowej Odsłonie

Od kilku tygodni w Sosnowcu trwają gorączkowe przygotowania do uruchomienia Manufaktury Świętego Mikołaja. Tegoroczna edycja tego niezwykle popularnego wydarzenia odbędzie się w niedzielę 10 grudnia, a początek festynu zaplanowano na godzinę 14:00. Prezydent miasta, Arkadiusz Chęciński, jest przekonany, że Mikołaj ponownie spełni oczekiwania tych, którzy oczekują na święta z radością, uśmiechem i nadzieją na prezenty.

Przed rozpoczęciem manufaktury warto jednak odwiedzić bożonarodzeniowy jarmark. Tym razem będzie on zlokalizowany na placu Powstańców Styczniowych i potrwa aż do dnia poprzedzającego Wigilię. Wielu wystawców przygotowało specjalne świąteczne niespodzianki i specjały.

W dniu manufaktury, świąteczny nastrój panować będzie nie tylko wewnątrz Urzędu Miejskiego, który na ten czas przekształci się w siedzibę Świętego Mikołaja. Alejką Zwycięstwa defilować będą elfy, które wraz z Mikołajem przygotują mnóstwo atrakcji. Dla najmłodszych przewidziano m.in. przejażdżki kolejką Mikołaja, zjeżdżalnię „snowtubing”, samochodziki do zderzeń „bumper cars” oraz karuzele.

Na dzieciaki czekają też warsztaty plastyczne, podczas których będą mogły stworzyć własne ozdoby i upominki świąteczne. Na małych artystów czekają m.in. warsztaty robienia świątecznej skarpetki, bombki akrylowej, ekotorby, choinki 3D, ekobombki, lampionu świątecznego, mini-stroika czy makramy.

W manufakturze nie zabraknie miejsca do napisania listów do Świętego Mikołaja. Ci, którzy zasłużyli, otrzymają prezenty. Niewątpliwie atrakcją będzie również stajnia Mikołaja, stworzona na jednym z urzędowych pięter.

Podczas wydarzenia zaplanowano również „Mikołajową Grę Miejską” dla całych rodzin. Będzie to okazja do zwiedzenia miasta i wykonania różnych zadań. Dodatkowo swoją obecnością zaszczyci nas grupa motocyklowa „MotoPogorianie”. O godzinie 17:00 chór God’s Property wprowadzi wszystkich w świąteczny nastrój zapaleniem światełek na choince. Natomiast wieczór zakończy ceremonia zapalenia światełek na miejskiej, 16-metrowej choince, przy akompaniamencie Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

Przygotowano również specjalną atrakcję – jarmark na placu Powstańców Styczniowych. Tam w dziesięciu drewnianych domkach sprzedawcy będą oferować gorące napoje, ozdoby, stroiki i lokalne przysmaki. Dodatkowo, 6 grudnia na jarmarku ma się pojawić Święty Mikołaj, który wręczy dzieciakom prezenty.

Zaopatrzenie organizatorów w choinki zapewniły Lasy Państwowe/Nadleśnictwo Siewierz. Partnerami wydarzenia są Silesia Invest, Zakłady Mięsne Duda oraz Amazon.

W związku z organizacją manufaktury w dniach od 8 do 10 grudnia zmieniona zostaje organizacja ruchu w okolicach urzędu. Organizatorzy zachęcają do korzystania z parkingów wzdłuż ulic: 3 Maja i Kilińskiego oraz płatnych parkingów za Sezamem przy ul. 3 Maja i pod „Ślimakiem” przy ul. 3 Maja.