Nowy przystanek kolejowy w Sosnowcu: ułatwienie dla mieszkańców i promocja ekologicznej mobilności

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podjęły decyzję o zwiększeniu dostępności usług kolejowych na Śląsku. W ramach tego planu, mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają poprawę komfortu podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa dzięki budowie nowego przystanku kolejowego o nazwie Sosnowiec Centrum Handlowe – Jęzor.

Umowa o projekt oraz budowę przystanku została już podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykonawcą – firmą PORR S.A., a wszystko to odbywa się w ramach programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025. Nowy przystanek, umiejscowiony przy linii kolejowej nr 134 pomiędzy Katowicami a Krakowem, umożliwi mieszkańcom szybki dojazd do dużego centrum handlowego, a także ułatwi korzystanie z pociągów osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

Na nowym przystanku powstaną dwa jednokrawędziowe perony o długości 200 m, zlokalizowane na nasypie, pomiędzy ulicą Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część z nich znajdować się będzie na przęsłach wzdłuż wiaduktu kolejowego nad drogą DK 79. Perony zostaną wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne i oświetlenie LED.

Starając się sprostać potrzebom wszystkich pasażerów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadbały o to, aby przystanek był w pełni dostosowany do osób mających problemy z poruszaniem się. Poza schodami, zaprojektowano także pochylnię oraz windę, a dla niewidomych pasażerów przygotowano ścieżki naprowadzające o wypukłej fakturze na antypoślizgowej nawierzchni.

Wykonawca zadba również o promocję ekologicznej mobilności poprzez instalację stojaków rowerowych na terenie przystanku. Planowane zakończenie prac to IV kwartał 2024 r., a koszt inwestycji wyniesie prawie 17 milionów złotych netto.