Otwarcie wiaduktów nad torami kolejowymi na ul. Wojska Polskiego po długim remoncie

Na koniec czerwca 2024 roku, a ściślej 25. dnia tego miesiąca, wielu mieszkańców odetchnęło z ulgą. Po długim okresie, przekraczającym 450 dni, zapadła decyzja o ponownym otwarciu wiaduktu nad torami kolejowymi znajdującego się na ulicy Wojska Polskiego. To miejsce, które wcześniej stanowił jeden stary wiadukt powstały na początku lat 50-tych XX wieku, teraz zastąpiły dwie nowe konstrukcje.

Pierwszy z nowych wiaduktów, szeroki na 14,95 metra, przeznaczony jest dla pieszych, rowerzystów oraz pojazdów samochodowych. Drugi z nich ma zaś 8,95 metra szerokości i służy wyłącznie do obsługi ruchu tramwajowego. Został on przygotowany na obsługę dwóch torów – w porównaniu do jednotorowej konstrukcji poprzedniego wiadukt. Warto jednak zaznaczyć, że prace na wiadukcie tramwajowym są jeszcze w trakcie realizacji i prawdopodobnie zostaną ukończone we wrześniu. Obie struktury mają łączną długość 72,1 metra i nośność odpowiadającą klasie obciążenia A – najwyższej możliwej.

Zgodnie z planem, w najbliższy weekend wrócą na swoje pierwotne trasy autobusy linii 18, 160 i 160S. Zmieni też trasę zastępcza komunikacja tramwajowa, która teraz będzie kursowała wzdłuż ulic Andersa i Wojska Polskiego, zgodnie z trasą linii tramwajowej nr 26. Dodatkowo poprawi się bezpieczeństwo pieszych, gdyż będą oni mogli korzystać z wydzielonego peronu tramwajowego, zamiast wsiadać i wysiadać do pojazdu bezpośrednio z drogi. Całość inwestycji kosztowała 42,5 mln zł.

Mieszkańcy są także ciekawi kwestii budowy ronda w miejscu obecnej skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Traugutta. Jak mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński: „Aktualnie jesteśmy na etapie gromadzenia dokumentacji potrzebnej do ogłoszenia przetargu na przebudowę. Mamy nadzieję, że przetarg uda się ogłosić już w lipcu. Szacujemy, że termin rozpoczęcia prac będzie znany za około dwa do trzech miesięcy. Niektóre prace wykonane na dojeździe od strony Mysłowic są tymczasowe, ze względu na planowaną przebudowę skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Traugutta”.