Prace nad nowym przystankiem PKP

W dzielnicy Środula w Sosnowcu, przy ulicy Chemicznej powstanie nowy dworzec kolejowy. Na sąsiednim skrzyżowaniu powstanie przyjazne dla pieszych przejście podziemne z pochylniami i windami prowadzącymi na perony. Inwestycja ta jest częścią projektu, który nie obejmuje przebudowy odcinka Będzin – Katowice Szopienice Południowe. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w 2023 roku.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły przetarg na wybór wykonawcy robót budowlanych na odcinku szlakowym pomiędzy stacjami Będzin i Katowice Szopienice Południowe. To element większego projektu, „Usprawnienia na kluczowych trasach pasażerskich (E30 i E65) w województwie śląskim, Etap I: Linia E65 na odcinku Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice-Dziedzice – Zebrzydowice”, realizowanego w województwie przez PKP.

Przebudowie ulegnie również sieć trakcyjna, obecne tory oraz systemy zarządzania ruchem.

Dodatkowo, perony stacji Sosnowiec Główny zostaną zmodernizowane tak, aby lepiej służyły pasażerom z niepełnosprawnością ruchową. Na remontowanym odcinku pojawią się także nowe przystanki, takie jak Sosnowiec Środula i Katowice Morawa, co zwiększy dostępność transportu kolejowego dla mieszkańców okolicznych gmin, którzy wcześniej musieli pokonywać większe odległości, aby dotrzeć do stacji.