Start budowy nowej linii tramwajowej w Sosnowcu. Jak będzie przebiegać trasa?

Po 38 latach ruszyła budowa linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze. Ta historyczna chwila dla Sosnowca została symbolicznie rozpoczęta 22 września – w miejscu prac wbito łopatę. Na początku 2023 roku po nowej linii ma przejechać pierwszy raz tramwaj.

Nowa linia kolejowa za niecałe 3 lata

Za niecałe trzy lata inwestycja znacząco ułatwi mieszkańcom poruszanie się po mieście Zagórza. Będzie to nowa linia tramwajowa, która została symbolicznie zainaugurowana wbiciem łopaty w ziemię i przerzuceniem piachu.

Prezydent miasta Sosnowiec Arkadiusz Chęciński twierdzi, że ekologiczny transport jest bardzo potrzebny ludziom oraz każda inwestycja tego typu powinna być promowana, rozszerzana na większą skalę. Tereny przygotowano oraz oczekiwano na inwestycję 38 lat. Komunikacja miejsca według prezydenta powinna być bezpieczna, szybka oraz przede wszystkim ekologiczna.

Kolejne inwestycja tramwajowe w Sosnowcu

Chęciński Arkadiusz wspomniał, że istnieje możliwość rozbudowy kolei tramwajowych w Sosnowcu w przyszłości.

Aktualnie prace trwają nad dokumentacją dotyczącą linii od ulicy 11 Listopada (ronda Jana Pawła II) do Dadówki (ronda im. Żołnierzy Wyklętych). Plan zrealizowałby całą pętlę Sosnowca. Prezydent wspomniał również o kierunku Dąbrowa Górnicza przez Zagórze. W planach jest połączenie rejonu Milowic z Katowicami. Arkadiusz Chęciński stawia zdecydowanie na ekologiczny transport.

Trasa nowej linii kolejowej w Sosnowcu

Linia kolejowa ma przebiegać tunelem pod jezdnią od pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Mieroszewskich przez nieużytkowane tereny do alei Wolności przez ul. Ks. Blachnickiego, wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmiałego do ronda Jana Pawła II. Właśnie tu zostanie zakończona trasa tramwajową pętlą.

Inwestycja jest na kwotę około 88,6 mln zł netto. Od dnia podpisania umowy czas przeznaczony na realizacje prac to 33 miesiące. Oznacza to, że zimą 2023 roku pierwszy tramwaj powinien przejechać nową trasą kolejową.