Suwerenna Polska walczy o krajowy węgiel w Sosnowcu

W sobotę, 13 maja, członkowie Sovereign Poland odwiedzili Sosnowiec, aby omówić strategie i inicjatywy dotyczące przemysłu energetycznego i wydobywczego na Śląsku i w Zagłębiu. Dostrzegli potencjał i możliwości, które trzeba tylko efektywnie wykorzystać z myślą o polskiej gospodarce. Spotkanie odbyło się przy ulicy Ogrodowej w Sosnowcu, na terenie zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz, która dawniej dawała zatrudnienie lokalnej społeczności i całemu regionowi. Budynki te mogą być teraz ponownie wykorzystane, aby przynieść korzyści społeczności.

Dziś stoimy w Sosnowcu przed dawną kopalnią Kazimierz-Juliusz, która została zamknięta na skutek decyzji PO. Ostatnia partia węgla została wydobyta w 2015 roku. Niestety, jest to teraz przygnębiający widok, narodowy zasób całkowicie roztrwoniony, kiedy wydobycie węgla mogło trwać jeszcze przez kilka lat. Mogły tu powstać inwestycje – podkreślił wiceminister Janusz Kowalski, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej wsi i jeden z liderów Polski Suwerennej.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że pospieszne zamknięcie kopalni Kazimierz-Juliusz doprowadziło do zaangażowania syndyków w kwatery pracownicze.