Egzotarium w Sosnowcu uhonorowane prestiżowymi wyróżnieniami na gali Top Inwestycje Komunalne

Na ceremonii wręczenia nagród Top Inwestycje Komunalne 2024, która jak zwykle odbywa się równolegle z Europejskim Kongresem Gospodarczym, Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu zdobyło dwie cenne statuetki. W tym roku, spośród wielu zgłoszeń od samorządów z całego kraju, specjalna rada konsultacyjna konkursu wyselekcjonowała 21 nominowanych inwestycji, z których ostatecznie wyłoniono dziesięć najbardziej postępowych.

W gronie tych dziesięciu znalazło się sosnowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium, które za swoją pracę otrzymało dwa wyróżnienia – jedno przyznane przez kapitułę konkursu, a drugie przez czytelników Portalu Samorządowego.

Przed rokiem 2020, na miejscu obecnego centrum znajdował się stary budynek Egzotarium, który został rozebrany w sierpniu tego samego roku. Nowy obiekt, który stanął na jego miejscu, to trzykondygnacyjna konstrukcja o całkowitej powierzchni prawie 6,7 tysiąca metrów kwadratowych, a jej najwyższy punkt mierzy 22,7 metra.

Projekt nowego obiektu Egzotarium obejmował nie tylko samego budynku, ale również zagospodarowanie przestrzeni wokół niego. Nowe Egzotarium może pochwalić się nie tylko nowoczesnym wyglądem i bogatą kolekcją botaniczną oraz zoologiczną, ale również zaawansowanymi systemami zarządzania budynkiem (BMS) oraz systemami podtrzymywania życia w zbiornikach wodnych (LSS).

Implementacja innowacyjnych technologii związanych z eksploatacją mikroelektrowni fotowoltaicznej, systemem filtracji, systemem zarządzania klimatem oraz systemem pozyskiwania wód opadowych pozwoliła znacznie ograniczyć koszty utrzymania obiektu.

Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium ma przede wszystkim na celu prezentowanie i edukację. To miejsce przyjazne rodzinom i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Nie można zapomnieć o botanicznym ogrodzie, który jest integralną częścią centrum. W ogrodzie posadzono 7 tysięcy krzewów, około 250 drzew i wiele innych roślin. Park został odnowiony z podziałem na sekcje i zachowaniem osi widokowo-spacerowej deptaka. Zniknęły betonowe nawierzchnie.

Park jest naturalnym uzupełnieniem Egzotarium. Naturalne rośliny i zwierzęta wymagają specjalnych warunków. Mineralne alejki sprzyjają odwadnianiu w naturalny sposób. Wiele roślin musi być też pielęgnowanych w odpowiedni sposób, stąd też ogrodzenie obiektu.