Nowe oświetlenie na ulicach Sosnowca

Nie należy się martwić chwilowym brakiem prądu, ponieważ to nie żadna awaria. W Sosnowcu ruszył drugi etap wymiany świateł ulicznych oraz słupów z oświetleniem, które leżą obok drogi. Mają one na celu poprawienie komfortu życia mieszkańcom Sosnowca. 

Wymiana oświetlenia w Sosnowcu podzielona na dwa etapy

Początek inwestycji polegającej na wymianie oświetleń ulicznych podzielony został na dwa etapy. Pierwszy z nich zakończył się we wrześniu 2018 roku. Została w tym czasie wymieniona oprawa świetlna, której koszty wyniosły prawie 15 milionów złotych. Miejsce starych opraw sodowych i rtęciowych zajęły nowe lampy w technologi LED. Szacuje się, że było to największe w obecnym czasie przedsięwzięcie w całej Polsce. łącznie wymieniono 7694 oprawy. 

Na czym polega drugi etap prac?

Aktualnie trwają prace dotyczącego drugiego etapu modernizacji. W związku z nim będą wymieniane punkty świetlne oraz słupy oświetleni. Łącznie ma zostać wymienionych 6000 opraw i prawie 1600 słupów. Za wymianę odpowiada firma FBSerwis, która wyceniła swoją pracę na kwotę 15,6 milionów złotych. W zakres prac wliczona jest wymiana słupów betonowych na nowe stalowe lub aluminiowe anodowane. Firma ma także obowiązek zabezpieczenia przewodami zasilającymi starych opraw na nowe typu LED. Obowiązki firmy  FBSerwis obejmują także wyposażenie nowych opraw w sterowniki i zintegrowanie ich z systemem oświetlenia. Miasto dzięki temu zyska możliwość monitorowania i regulowania natężenia oświetlenia w zależności od potrzeb.  

Jak długo potrwa realizacja inwestycji?

Oszacowano, że inwestycja będzie zakończona pod koniec tego roku i obejmie całe miasto. Mamy nadzieje, że nic nie stanie na przeszkodzie i już pod koniec roku całe miasto będzie cieszyć się z nowego oświetlenia. Dzięki jego modernizacji pobór mocy będzie zredukowany o ponad 63 procent. Przy czym całkowite zużycie energii zmniejszy się aż o 75 procent, co wpłynie pozytywnie na koszty związane z energią świetlną ponoszone przez miasto.