Proces odnowy sosnowieckich Plant oraz boiska byłe "kolejówki" – powrót do zielonego krajobrazu

Sosnowieckie Planty przechodzą obecnie przez etap rewitalizacji, który ma przynieść im odnowiony wygląd. Na pełne efekty przeobrażenia zieleńca zaleca się czekać do nadejścia wiosny. Wśród planowanych zmian znajduje się budowa alejki przy liceum im. Plater. Dodatkowo, teren dawnej „kolejówki”, obecnie przypominający plac budowy, również ma poddać się procesowi zielenienia.

Prace porządkowe i nasadzenia czekają na sosnowieckie Planty wraz z nadejściem wiosny. Modernizacja tego miejsca nastąpiła w ostatnich miesiącach dzięki działaniom Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Historia Sosnowieckich Plant wiąże się z dawną pohutniczą hałdą, na której został założony park. Za jej powstaniem najprawdopodobniej stoi huta cynku o nazwie Romania, działająca od 1822 roku, choć pierwotnie nosiła nazwę Anna. Mimo krótkotrwałego zamknięcia pieców, huta wznowiła swoją pracę w 1860 roku. Wtedy też nieopodal terenu huty zbudowano „Dom z kamienia”, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Modrzejowskiej, Kościelnej i Małachowskiego oraz wzniesiony z kamienia wapiennego. W okresie międzywojennym na terenie dawnej Romanii powstał miejski ratusz i sąsiadujące z nim kamienice, a obok nich rosnął sosnowy lasek.