Przemiana historycznej kopalni "Kazimierz-Juliusz" na centrum społeczno-kulturalne

Na obszarze dawnej kopalni węgla „Kazimierz-Juliusz”, zlokalizowanej w sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz Górniczy, planuje się stworzenie kompleksu obejmującego przedszkole, żłobek, inkubator dla przedsiębiorców, kawiarnię a także taras widokowy. Od momentu zakończenia eksploatacji górotworu w 2015 roku, teren i budynki pozostają niezagospodarowane. W ostatnią środę miasto zawarło umowę na stworzenie konkretnego projektu.

Inicjatywa pod nazwą „Kazimierz OdNowa” ma na celu znaczącą metamorfozę postindustrialnej dzielnicy. Według wizji miasta, po kopalni „Kazimierz-Juliusz” pozostałe elementy mają zostać włączone do planu rewitalizacji obszaru. Na terenie przyszłej inwestycji rozlokowane są obecnie pięć budynków. Każdy z nich zostanie poddany szeroko zakrojonemu remontowi, który obejmie m.in. wymianę instalacji oraz termomodernizację.

Przewidywana inwestycja ma stanowić istotny impuls dla rozwoju nie tylko sosnowieckiej dzielnicy Kazimierz-Juliusz, ale całego miasta. – Na terenie odnawianym pod projektem „Kazimierz OdNowa” powstanie żłobek, przedszkole oraz inkubator przedsiębiorczości. Naszym celem jest stworzenie miejsca, które będzie tętniło życiem non-stop – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu.

Rezydenci Kazimierza Górniczego mają nadzieję na zachowanie dziedzictwa historycznego dawnej kopalni „Kazimierz-Juliusz”. – Walczymy o pamięć po górnictwie. Co roku organizujemy tu Barbórkę, mimo że nie ma już kopalni – przypomina miejscowy radny Łukasz Krawiec. – Dla nas to jest symbol, dlatego chcielibyśmy tu stworzyć również muzeum. W 2021 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń planowała zburzyć budynki znajdujące się na tym terenie, jednak dzięki naszym działaniom i protestom udało się je uratować. Dwa lata temu SRK przekazała budynki miastu – wyjaśnia.

Za realizację projektu miasto zapłaci około 900 tysięcy złotych. Ma on być zakończony za rok. – Opracowanie dokumentacji projektowej otworzy nam drogę do pozyskania funduszy na prace budowlane – deklaruje Agnieszka Czapla, prezes Sosnowieckich Inwestycji.