Ukraiński Sambor i polski Sosnowiec umacniają współpracę: podpisują uroczystą umowę

8 maja stanowił dla miast Sambor na Ukrainie oraz Sosnowiec w Polsce dzień pełen ważnych ceremonii. W murach Muzeum w Sosnowcu odbyło się uroczyste podpisanie umowy partnerskiej, której celem było umocnienie już istniejących relacji między tymi dwoma miejscowościami. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli obu miast, z Arkadiuszem Chęcińskim – prezydentem Sosnowca oraz Yuriim Hamarem – burmistrzem Sambora na czele.

Relacje między Sosnowcem a ukraińskim Samborem rozwijają się dynamicznie od wielu lat. Przed wybuchem konfliktu wojennego na Ukrainie, przedstawiciele obu miast aktywnie wymieniali doświadczenia oraz prowadzili wspólne projekty. Zaostrzenie sytuacji politycznej i militarna agresja Rosji na Ukrainę tylko utwierdziły te miasta w przekonaniu o potrzebie dalszej intensywnej współpracy.

Podczas ceremonii podpisania umowy, Arkadiusz Chęciński wyraził radość z możliwości oficjalnego potwierdzenia relacji pomiędzy miastami i nadzieję na wspólne celebrowanie powrotu pokoju na Ukrainie. Przypomniał również o zaangażowaniu Sosnowca w pomoc dla osób dotkniętych konfliktem zbrojnym, co manifestowało się między innymi przez udzielanie schronienia dla uchodźców.

W ramach tej owocnej współpracy, już na początku relacji między Sosnowcem a Samborem, powstał interesujący projekt pod nazwą „Jak POL-UKrować nasze relacje? Polsko-ukraiński przewodnik ksenofoba”. Projekt ten, realizowany w roku 2017, zakładał wymianę młodzieży pomiędzy miastami, co zaowocowało odwiedzinami uczniów z VI LO im. Janusza Korczaka w Samborze.

Na fali solidarności wynikłej z rosyjskiej inwazji na Ukrainę rozpoczętej 24 lutego 2022 roku, mieszkańcy Sosnowca oraz władze miasta zdecydowanie wsparli ukraińskich sąsiadów. Przykładem takiego zaangażowania była organizacja wysyłki darów do Sambora i drugiego ukraińskiego miasta partnerskiego Sosnowca – Dergaczy. W kwietniu 2023 roku ofiarowano agregaty prądotwórcze i powerbanki, a także przekazano dary zebrane przez mieszkańców Les Mureaux – francuskiego miasta partnerskiego Sosnowca. Wśród darów znalazły się artykuły higieniczne dla dzieci i młodzieży oraz artykuły szkolne.

Burmistrz Sambora, Yurii Hamar, podczas ceremonii podkreślił bliskie relacje i przyjaźnie, które zawiązały się pomiędzy mieszkańcami obu miast. Wyraził również optymizm co do przyszłości, mając w perspektywie umocnione relacje z takim partnerem, jakim jest Sosnowiec.

Sambor to urocze ukraińskie miasto, położone 75 km na zachód od Lwowa, zamieszkane przez ponad 30 tysięcy osób. Założone w 1390 roku przez wojewodę krakowskiego, przechodziło przez różne etapy historyczne, a dziś jest siedzibą oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Domu Polskiego oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II.