20 lat Sosnowieckich Dni Literatury: podróż przez przeszłość, przygoda z przyszłością

Jubileuszowy, dwudziesty rok obchodów Sosnowieckich Dni Literatury, jednego z kluczowych wydarzeń kulturalnych na terenie regionu, rozpocznie się trzynastego maja. W tym roku specjalna okazja skupia się na reminiscencjach z poprzednich lat. W ciągu dwóch dekad impreza ewoluowała i rozwijała się – pytanie jak wyglądała jej przeszłość, a jak będzie prezentować się w przyszłości, staje się punktem centralnym. Głównym celem organizatorów, czyli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, jest nie tylko promowanie polskiej literatury najnowszej, ale także motywowanie entuzjastów literackiej sztuki do aktywnego uczestnictwa w kulturze literackiej.

Tradycyjnie wszystkie wydarzenia są dostępne dla publiczności bezpłatnie. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Kierujemy więc zaproszenie do autorów, którzy już wcześniej byli gośćmi SDL, aby pokazać jak ewoluowali i dojrzewali literacko. Z drugiej strony zapraszamy również tych, których jeszcze nie mieliśmy okazji gościć, a którzy w ciągu ostatnich 20 lat zasłynęli na literackiej scenie zdobywając aplauz czytelników i uznanie krytyków. 20. edycja SDL to wyjątkowe spotkania autorskie, dyskusje, działania interdyscyplinarne dla wszystkich grup wiekowych i przede wszystkim – wspomnienia.

W programie m.in.: prelekcja pt. „Sosnowiecka Ziemia obiecana”, wystawa fotograficzna „20 lat minęło jak jeden dzień”, Żywa Biblioteka, spektakl teatralny „#PRZYBORA” czy rozmowy o książkach m.in. z Marią Peszek, Weroniką Murek, Grzegorzem Piątkiem i Zbigniewem Rokitą. Dofinansowano projekt ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.