Zamek-Sielecki

Zamek Sielecki w Sosnowcu

Sosnowiec być może nie jest tak napakowany atrakcjami i zabytkami jak – powiedzmy – stary, dobry Kraków. Jednak w dalszym ciągu ma wiele do zaoferowania i może być znakomitym miejscem na rodzinne wakacje albo weekendowy wypad we dwoje. W tym mieście również nie brakuje zabytków, dzięki czemu będą się tutaj dobrze bawić nie tylko pasjonaci historii, ale także miłośnicy staroświeckiego piękna. Zwiedzanie warto rozpocząć od Zamku Sieleckiego – jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów Sosnowca.

Zamek Sielecki w Sosnowcu znajduje się na lewym brzegu Czarnej Przemszy. Pierwotnie budowla miała pełnić jedynie funkcję obronną. Jednakże w 1620 roku zamek został rozbudowany, co sprawiło, że kompleks powiększył się o czteroskrzydłowy zespół z narożnymi basztami, do którego prawdopodobnie wykorzystano wcześniejsze zabudowania.

A jeżeli chcesz znaleźć więcej atrakcji w Sosnowcu, zapraszamy do przeczytania artykułu z najciekawszymi miejscami Sosnowca.

Burzliwa historia sosnowieckiego zamczyska

Zamek Sielecki został zbudowany z łamanego wapienia i czerwonej cegły. Jest to bardzo solidny budynek – piętrowy i podpiwniczony. Niestety nawet jego wytrzymałość nie była w stanie oprzeć się pożarowi, który wybuchł w 1824 roku, dokonując wielu kosztownych zniszczeń. Na szczęście niecałą dekadę później – w 1832 roku – zamek został odbudowany. Minusem jest to, że podczas odbudowy wystąpiła konieczność rozebrania skrzydła wschodniego z bramą wjazdową. Ponadto, zasypano też fosy zamkowe.

Pomimo wszystkich tych zmian o pierwotnym charakterze obronnym świadczy kształt bryły zamkowej, cztery narożne baszty oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych. Dzisiaj Zamek Sielecki w Sosnowcu jest budowlą trójskrzydłową z otwartym dziedzińcem.

Zniszczony Zamek Sielecki został przejęty przez miasto Sosnowiec w 1994 roku. Obecnie mieści się tutaj Sosnowieckie Centrum Sztuki. Ta samorządowa instytucja współtworzy życie kulturalne miasta, organizując wystawy, koncerty i różnego rodzaju spotkania kulturotwórcze.